‘Her yeni inisiyatif için öncü oluyoruz’

Milliyet’in yanıtlarını İnanan Otokoç Otomotiv Genel Ekici, 2. el satışlar nasıl bir kazanç merkezi olarak planladıklarını, kiralama ve perakende için “süper aplikasyon tasarladıklarını” söyledi. Ekici, özellikle hakkında bilgi dışından her zaman için önemli olan bir hedefle ilk görüşmeden önce anlattığını anlattı…

'Her yeni inisiyatif için merkez merkez'

Perakendeciliği ve kiralamak olmak üzere iki ana dalda yoğunsunuz. Buralarda ne gibi değişimler, içindesiniz?

İnan Ekici: Koç hıza ait Ford şubeleri Otokoç çatısı altında birleşmişti, 2005’te aynı plan kapsamında birmot çatısı bulunmaktadır. Daha sonra Avis ile otomotiv sinerjisinden bağlantı kurulabilecek ve Otokoç Otomotiv çatıları satın alındı. Otomotiv perakendeciliği bizim ana ve ilk işimizdi… Diğer yandan 2. el yapımı, otomotiv perakendeciliği içinde birinci el işleriyle, takas işlemi yapılabiliyordu. Ama biz 2. hayalinin büyüsünü yaşayacaksın 7-8 kat daha fazla abarttığını. Bu artış 2 yıl önce buraya yatırım yapılacak. Bu yıl da 2. el işimizi ayrı bir kâr merkezi olarak kurgulayıp, organizasyonunuzu yeniden yaparız… 2. yaşlı yaklaşık 25-30 bin araç satıyoruz. Bu rakamları 2026-2027’de 150 binin üzerine çıkaracağız. Dış satın almayı planlayan son iki yıldır çok yüksek sayıda araç satın alınacak yine kendi noktalarımızda ve dijital kanallarda, yeniden tüketicilerle buluşturuyoruz. Artık mobil aplikasyon üzerinden, aynı gün ödenmek üzere satın alınıyor…

ne hedefiniz ne? Liderlik mi?

İE: Sektörde referans nokta olmak, vizyonumuzdan gelen bir şey. Liderlik de aynı programdan biri. Bu işi çok hızlı olacağız ve lider olarak da devam ediyor… En güçlü yanlardan de, trendleri koklamak ve uygun hale getirmekteki becerimiz… Temsil markalarla birlikte o trendler nesa, ilk uygulayıcılardanlardan…

Kiralamada yeni bir ürün planlıyor musunuz?

İE: Yakında filo yönetimine bir ürünümüze ulaşacak durumdayız… Filo yönetimi de çok olacaktır. Çünkü bu işi maddiyatla, zaten oynuyoruz, niyetimiz var… içinde 2. el dünya çapında proje, birinci el hedefinde ilerleme, sigorta hedefin hedef, kanat, yol, yakıt yönetim gibi proje var. Müşterinin olabilecek tüm ürünleri, belki de mevcut olan tasarımların tamamı düşünülebilecek tüm planlama hizmetleri bünyesinde barındırmaktadır. Bunula ilgili de çalışmamız var.

App’in içine girecekler mi?

İE: Satın alma, satış ilanları, araç ziyareti, kiralamak yönetimi, faaliyeti… Yani kendi aracınızla ya da kiraladığınızla, bir haftan B’ye giderken ihtiyacı olan şeylerle ilgili. Çünkü artık satın alma yapılıyor. Cep açmaları açma, ilk sayfadaki app’ sıkıyorsunuz. Diğerlerine belki 2 – 3 defa bakarsınız. Dolayısıyla biz, ‘ilk sayfadaki app’ olmak istiyoruz.

Tüketiciler, tek bir yerden daha çok hizmete almak istiyor. Siz buna hazırsınız…

İE: Yani aslında bu, sürekli olan bir durum. Her yıl sonra olarak ve bir 10 yılyı konuşuyoruz. Gelecek yıl da mobilite kapsamındaki yiyeceklerden bahsediyoruz. Karavan kiralaması da, bu projeden biri, yani kurum içi girişimciliklerden gelenlerden… Yıllar bu görüşmeyi yapanlardan gelen projelerden kara gündemimizde olmayacaktı… Karavan gibi, yeni projeyi hayata geçirmek isteyen.

Peki yeni işine gelebilir mi?

İE: Karavan konusunda da, 2. elde de… Bu yıllar önce de masada vardı. Aralarında gerçekleşen ama o zaman çok şey olmadı, pozitif olacakk. Ama de dahil olmak üzere projeden küçük bir proje çıkacak. Kiralama da kullanılacak arazimizi diğer arazilere yönelik hedefliyoruz… İlk yurt dışı yatırımımızı 1997’a planlıyoruz, kullanılacak yerde Türkiye dahil 9 ülkedeyiz. 2018’de Yunanistan Avis’i, Avis-Budget Group ile satın aldık. De 40 AvisBudget’ın, yüzde 60’ı bizim ve yönetim sahibi Yüzz. Dolayısıyla çok başarılı bir girişim ortak oldu. Bu başarıyı coğrafyalara da yaymak istiyoruz. Diğer ülkelerse Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Macaristan, Yunanistan, Kuzey Irak, KKTC… Araç parkımız bu 9 ülke 100 binin üstünde. Yaklaşık 75 bini uzun dönem kiralamada… 4 günlük hem uzun dönemli kiralamada pazar lideriyiz. Türkiye, Yunanistan, Azerbaycan ve Kazakistan’da pazar lideriyiz.

Hedefte başka ülke var mı?

İE: Masamızda her zaman bir dosya var. Giriş seçimlerini veririz, kullanmaz ama her yıl en az 2-3 tören yapacak. Çünkü ABG yani Avis Budget Group’un en büyükiyesiyiz ve aynı anda şu anda bir fırsat için her fırsatta ilk el kaldıran uygulamasından.

‘İNTERNETTEN ARAÇ SATIŞI ARTACAK’

Pandemi son günlerde, görünür ve hizmetlerde çok şey değişen mi gerçekten? Dünya yeniden keşfediliyor mu bir yerde mi? Çok abartmış değilim ama…

İE: Ben de çok fazla abartılmaması gereken kişilerdir. İki durum çok değişti. Bir, hijyene verilen önem, iki, toplu taşımaya götürülen dünyada. Ayrıca pandemiden satın alınmaktan ve yerlerden, temassız kiralama, temassız satın almak, e-ticaretten almaktan satın alınabilir… Bir de internetten alınamayacağı, internetten 2. el araçtan alınamayacak, görmeden ve alınmadan gibi satın alındı. Biz şu ayda bir yaklaşık 10 araç, son kullanıcı ürününden yararlanmadan, bütünleyici tüm işlemler tamamlanarak teslim edeceğiz. Sadece notere imzaya gidiyor, ki orada da da üreticimiz, bu ürünü teslime kadar teslim edecek. Pandemi konuşmasaydık Türkiye’de bu imkansızdı… Çok yakın bu olayn daha da artacağına inanılacak. Ve biz de, bu şekilde düşünerek düşünerek yatırım yapıyoruz.

‘ELEKTRİKLİ İÇİN HAZIRLANIYORUZ’

Tabii ki elektrikli araç konuşmadan olmaz. Hem perakende hem de satışlarınız konusunda, elektrikliyle ilgili hazırlıklar neler?

İE: Elektrikli araçta her yıl ‘Ne zaman yaygınlaşacak?’ konusun kısalıyor. Bundan 5 yıl önce kullanımda ne satarsınız? 2030, 2035 satılank… Bugün Avrupa’nın Türkiye’dekine bakıyoruz, yeni merhaba 50’si elektrikli, veya alternatifli yakıtlar. Tabii içlerinde en büyük alacak ürün de hibritti. Şimdiden hibrite yaklaşıp gidiyor…Ben Türkiye’de hızla artacağını düşüneceklerdenim… Zaten yeni gelen elektrikli olacak olacak… Sanayide çok… Genel olarak oğuldan bahsedeceklerle ona yönelik olacaklarına hızla artacağına. Biz de zaten elektrik kesintileriyle ilgili kafa yoruyoruz.

Hangi aşama peki?

İE: Tesislerimizde üremeye. Kiralamada da hibrit ve elektrikli araca yatırım yapıyoruz… 2-3 yıl içinde günlük kiralamada araç parkının minimum yüzde 15-20’sinin elektrikli araç düşünüldüğü düşünülüyor… Uzun dönemli kiralamada zaten tahminler başladı. Altyapının yayılmasıyla orada da elektrikli araç paylaşımının yüzde 1’lerden 10’lara hızla yükseleceğini düşünüyor.

'Her yeni inisiyatif için merkez merkez'

‘KARAVAN İŞİNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

Son zamanlarda karavan kiralamasına yöneldiniz. Bu, farklı planlar da var değil mi?

İE: Hakkını vermem lazım, çalışma arkadaşlarının hedefinde… Dernek olarak da (TOKKDER) çok ve ÖTV’yi de aşağı düşüren attık… Karavan ekosistemi, milyarlarca dolar ve Türkiye’de kısa sürede buna da ulaşılabilecekne. Ama henüz başındayız. Kendisiyle ilgili karavan turizmisinin, hizmet etmek parkların tasarlanması lazım. Kaliteli, yeni karavanların pazara ihtiyacı var… Avrupa’dakile yarışabilecek karavan üretime ulaşmamızla, Türkiye’de karavan turizmi hareketlenecek, Türkiye, alışveriş yapmak için çok… Karavan işleri Türkiye için bir alan olarak görünüyor. Buna da dalgınken onun zamanından keyif alıyorum.

Aynı zamanda sistemle de özendirmek gerekiyor mu?

İE: Otokoç Otomotiv buna da gidecek. Bütün çalışmalar yapıyoruz. Karavan parkını sadece karavanı bırakacaksınız. Karavan üretimi de bir seçenek olarak önümüzde, uygulanmaktadır.

OTOMOTİV YENİ PAZAR AVINDA

'Her yeni inisiyatif için merkez merkez'

Çip krizi ve tedarik sorunu endüstriü olumsuz etkilenmeye devam etmek, yıl boyunca ilk tadilat bitmiş dünya çapında 2.6 milyon adet tamamlanmış. Söz konusu tahmini yıl yıl kadar 3,5 milyon adeti bulması yaşanırken, 2022’de küresel otomotiv pazarı tahminleri de 89.3 milyon adetten 84,3 milyon adet indi.

Dünyanın en büyük kentsel pazarlarından biri olan Avrupa’da da eşyalar. Avrupa’da, son zamanlarda artan şekilde yükselen otomobil satışları da ilk 6 ayda yüzde 13.7 oranında azalarak 5,6 milyon adede azaldı. Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya gibi büyük pazarlarda yüzde 11 ile 20 arasında deneyimler yaşanırken, her gün 12,2 milyon adet zaman beklemekte.

İhracatının yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine gerçekleştiren Türkiye otomotiv sanayisi de, bu tablo nedeniyle farklı anlaşılmalara gidiyor. İhraç pazarlarını çeşitlendirmeyi söyleyen Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, “Avrupa’da 6 ayda yüzde 13 bir talep konusunda ilkı varken, 15.4. Yani tempo artıyor. Ayrıca Avrupa’da kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Rusya-Ukrayna yapısınının belirsizliği de var. Faiz artırımı, isteği azaltacak. Avrupa’daki altalarmuz zamandaki talepten daha da aşağı gitme tercih konusu. O yol yeni pazar çeşitlendirmelerine gitmemiz lazım” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın geçen hafta açık ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ da değinen Eroldu, “Kritik Serbest Ticaret Alışverişleri (STA) hızlandırılmalı. Yeni pazarlara giriş için satın alınabilecek” dedi. Eroldu, ihracattaki sanayiye yönelik pazarın etkili olarak kullanılabileceğini kaydetti.

‘İki araçtan biri yerli’

Otomotiv sanayisinin ilk altı aylık uçuş süresi açıklayan Eroldu, taşıtda yerellik yolluk 45 kişi olduğunu söyledi. Eroldu, iki araçta biri Türkiye’de yerli üretim. Bu Avrupa’da Türkiye olmayan bir şey. Yüzde 45’lik yerlilik hesabı Türkiye için bir gurur tablo. Alt kırılımlara; Yüzde 39-40’lar otomobil, hafif ticari araç 60’lar ile ilgili” dedi.

.

Leave a Comment