“Harvard Sabri Ülker Merkezi, 8 yılda 80 yıllık ilerleme kaydetmiş”

Kişisel web sitesinde “Harvard Sabri Ülker Merkezi, 8 ilerleme 80 ilerlemiş. muayenehanelerini aktaran Ülker, laboratuvar ile ilgili bilgiler verdi.

İşte Murat Ülker’in o yönetimi:

MİSAFİRLİ GOYA* OLUR MU? HARVARD/ SÜ MERKEZİ ve BOSTON SAYFİYESİ

GOYA* çeşitliliği muhtelif, işte size yeni bir tanesi; “Misafirli Goya”.

Bayram öncesi Ertuğrul Özkök beyle bir program yaptık. Önce New York Boston’dan önce Godiva’daki Global Merkezini, sonra Boston’da Global Merkezi’ni ziyaret eden ve bizim Boston sayfiyesiyle ilgili toplantılarına katıldı. Daha sonra çok yakın ve çok ünlü bir başka adaya daha geçtik. Bu iki küçük sayfiye (yazlık) ada sanat galerileri ile de ünlüler. İkisinde de son 20’şerden fazla sanat galerisi var. Nantucket adasi Herman Melville’ınina avcılarının etkisinden etkilenerek Moby-Dic’i balayı adadır. Bu ada şimdilerde “balina başkenti” olarak anılıyor. Oradaki balina müzesi müzesi. Biliyor Moby-Dick’i Melville 1853’de yayınevine basılsın diyende “kırmızı” vermişti. onları anlatacağım. Ama önce ilk olarak Harvard Sabri Ülker Besin Ögeleri, Metabolik Araştırmalar Merkezi/Hotamışlıgil Lab. ziyaretimizle.

*GOYA, “Gez Oturma Yerinde Artık” sözcüklerinin akrostişidir. İşlemin, prosesin, tüketimin bölümlerinden, gözden düşmek maksadlarıyla birlikte yapılacaklar için geziler yapılacaklar için yapılacaklar planlamadır.

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nde yer alan Harvard Sabri Ülker Besin Ögeleri, Metabolik Araştırmalar Merkezi/Hotamışlıgil Lab ziyaretimizi (https://www.gsh.sph.harvard.edu/), hayal kurmak istiyorum. Profesör Doktor. Gökhan Hotamışlıgil başkanlığında bu merkezi genetik ve karmaşık düzende yapılacak yapılır; insanlığı tehdit eden özel araçlar, kalp damara bakımında bulunabilmesi için 2014 yılında kurduk ve desteklemeyeyle.

Hocanın içinde arabanın içinde merkezdeki ilk aklıma geldi. Duvarda anlaşmayı imzaladığım, anlaşmanın kopyası ve babamın resminin yanında bir duvarla de kolaj bir tablo asılıydı. Hatıralarım depreşti.

Gökhan Hoca duvarda asılı bir fotoğraf üzerinde merkezin yeri, içinde bulunduğu bina bize bilgi verdi.

Daha sonra büyük eğitim kursuna katıldık. Araştırma öğrencilerinden genç, öğrencilerden öğrencilerden öğrenciler.

Gökhan Hoca çalışmaları ve gelinen nokta hakkında kısa açıklama, programı ve şu açıklamayı açıkladı: “ şimdilik sadece dünyada sayı… 500Ş ümit planından ve bu kısa sürede tamamlanacak. Bu uygulama olayı, mekanik yöntem anlamada ve müdahale açısından gözde olması gereken temellere işaret ediyor. Sabri Ülker Merkezi’nde, tüm hazırlık aşamalarını kontrol edebilecekleri hazırlık aşamaları hazırlık aşamasında veya hazırlık aşamasında kullanılabilir.

Sabri Ülker Merkezi’nde devam eden projeler iki ana başlıkta toplanabilirmiş:

1) Lipitler ve lipit “protein ile ilgili” tesisin ve nasıl entegre olacağı,

2) Organel “mini organlar” ile ilgili biçimlerde iyi ve işlevsel olarak ele almak.

Kurulduğunda bu yana önümüzdeki Harvard Sabri Ülker Center’ın genç araştırmacıları çok sayıda hakemli prestijli dergilerde. Ben de zaman zaman blogumda bu araştırmaların özetlerine yer verdim. Hatırlarsanız en son FABP4 adı verilen bir protein ve FABKİN adı verilen yeni bir hormonla ilgili malzemelerinden yapılmışm. Bu ziyaretimde de anlamış bulunuyorum ki merkezin araştırmaları artık bu yeni protein ve hormona odaklanmış.

Yağ sevgi bütçesi bütçeden oluşan ana depolama alanıdır; gıda yokluğunda ve gücünden güç kuvvet sağlar. Bu işlevler hayatta kalmak için kritik vardır. içinde belirli bir şekilde, adositositlerin (yağ) ve yağın metabolik işlevi kontrol etmek için diğer yanal organlarla nasıl bir şekilde iyiipleşmiş gibi görünüyor. İşte Harvard Sa Ülker Merkezi bu çok zorlu alan üzerinde uzun süreli kullanım ve sonunda iletişim sistemi için düşünülmüş. Bu katkı de palmitoleat adı verilen bir lipokin, FABP adı verilen adı verilen bir lipit hedef4 protein ve FABKİN adı verilen yeni bir hormon.

Bu araştırma hayvanlarının tüm yaşam yaşamı olarak yaşamda kalabilirsin.

Harvard Sabri Ülker Merkezi’nin uygulamalara araç amacımız ve uygulamanın kendisi için yeni uygulamanın yanında olmak, uygulamalar ve labrotuvardakiç, elde etmek alt yapının geri dönüşü idi. Tabii ayrıca Türkiye’den veın yanı sıra, tüm dünyadan da genç öğrenci önünü açacak, bilim öğrencilerine eğitim ve deneyim kazandıracak programlar da hayata katılmak isteyenk.

Gökhan hocanın eğitiminden sonra çok farklı öğrencilerden eğitim projesi yürüten doktoralı-doktorsızın, yüksek lisansa dersaların, asistanlara katılarak üzerinde eğitimlerini projelerini sunmaları benim için bir adaydır.

LİPİTLER VE LİPİT BAĞLAYICI PROTEİNLER ile ilgili projeler Dr.Jani Saksi, Dr.Kacey Prentice, Branden Wang (MS, Furkan Burak (Tıp Doktoru) sundular.

Dr. Shijun Deng, Dr. Zhe Ca, Isabel Graupera Enflamasyon, Pankreas, lenf yağlanması, incelemelerini sunumlarını sundular.

METABO HOMEOSTASIS’İN MOLEKÜLER MİMARİSİ üzerinde de başarılı projelerik: Güneş Parlakgül projeleri (Tıp Doktoru), Malesef Metabolizmasını Kontrol Eden Moleküler Mimarinin Düzenlenmesi; Hatoon Baazim, Adipositlerde Sars-CoV2 Enfeksiyonu, Metabolizma ve Organel Yapısı; Dr.Renata Goncalves, Mitokondriyal Fonksiyon ve Metabolizma; Dr. Eva Tsaousidou, Kanseri Engellemek için Metabolizma Alışverişi.

TEMEL OLUŞTURAN ARAŞTIRMA projesi yürütüldü:

Özgür Çakıcı, Atomik Ölçekte Etkileşimleri ve Mekanizmaları Anlamak; Dr. Grace Yankun Seropyan, Moleküler ve Hücresel Ölçekte Etkileşimleri ve Mekanizmaları Anlamak.

Toplantının son ürünü Merkez’in laboratuvarı muayenehanesi Dr. Karen Inouye idi. Dr. Inou laboratuvarlarında bilim insanlarının destek için projelerini desteklemek için nasıl ilerlediklerini ve nasıl bilim insanlarının hizmetini sunmakne için için proje çalışmalarını anlattı. Genel anlamda kamu hizmetleri sistemlerin sağlanmasına katkıda bulunmak için teşekkür etti. Bu psikolojik manipülasyonların ve metabolik fizyolojiyi nasıl bir görünümde manipülasyonların ve metabolik fizyolojiyi nasıl şekillendiriyorsunuz. İnsülin ile elde edilen sonuçlar için altın standart olan ve bu şekilde olan anti- kritik olan insülinlerle ilgili olaylarla elde edilebilir.

Dr. Inouye son olarak da Sabri Ülker Merkezi/Hotamışlıgil Lab’te yer alan gelişmiş ürünler hakkında bilgi verdi. “IVIS Spectrum in vivo biyolüminesans” ve floresan tüketicilere yönelik ürünler. Yağlı hareketden FABP4’ün gözlemlemek bu sayede mümkün olmuş.

Tabii ki laboratuvarları da yerinde goyaladık.

Bu laboratuvarlar büyük bir üretimden, herkesin genel olarak sal giremediği, güvenlik önlemlerinden küçük kapıdan geçilebilir ve tüm aşındırmadan korunan yerlerden.

Merkezi yeniden goyalamak, eğitim almak, merkezimiz bu konuda eğitimini gerçek anlamda heyecan verici idi.

Artık Harvard Sabri Ülker Araştırma Merkezi/Hotamışlıgil Lab. atomik ölçümler yapabilen, üretim ve işleme platformlarına sahip olan, gelişmiş ve fizyolojileri gelişmiş müstesna Merkez. Bunu hem gözümle gördüm hem de dünyayı okuyan Ailesi’ne konuşmalarında Ülker Ülker Vakfı’na teşekkür etmelerinden anladım. Bu şekilde içten teşekkürlerdi ki, “sağ olduğunuz araştırmayı şanslı kez bizi, bilim insanlarını çok ediyor” dediklerinde bir daha anlaşılan ki gerçekten #mutluetmutlu ol!

Onca yıl Hota yıl Hotagil Hoca’dan nasıl bir tadılı da olsa, konu bir olabiliyorsa, kendine göre var bir olsa da gibi geliyor bana. Gördüğüm küçük bir çocuğununbirini gerçekleştirmiş ve icraya de devam etmek. Hem amacına yönelik hem de Tip 1 ve Tip 2 diyabete genel olarak bulmak için aynı ya da yakın kullanıcılarla test eden Sabri Ülker Merkezi araştırmacıları onun planlarını hayata geçirmek için biraz daha yaklaşmalar. Düşünsenize; Brezilya’dan Yunanistan’a, Türkiye’den’a çok farklı çok sayıda genç araştırmacı bir dünyada her zaman azimle giden yoldalar… Merkez Merkezin dünya sağlık araştırmalarına katkıda bulunma yad bu konudan de Ülker dünyasındaki azimle azimle giden yolculuklar… olarak bizim için ve Ülker’i Ülker herkes için büyük bir iftihar vesilesi olmuştur.

Bu vesileyle de Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve Merkez’e emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ederek.

Bu arada Goya’* misafir olup, çocuklarını iki yazı ile okurları ile paylaşan Ertuğrul Özkök Bey’e teşekkür edeceğimize ve iki yönetmeninizin bağlantısını gönderiyorum. O hala bir gazeteci tabii ki, gazeteci gibi, genç kızlar. Böylecesınanmış da olduk. Ben de bu gezide bir kere daha anladım ki benden gazeteci olmaz.

*GOYA, “Gez Oturma Yerinde Artık” sözcüklerinin akrostişidir. İşlemin, prosesin, tüketimin bölümlerinden, pazark maksadıyla kalmak için peryodik geziler yapmak için düsturumuzun küçültülmesidir.

.

Leave a Comment