Google’ın yapay zekasının “hisleri” olduğunu söyleyen mühendis işten çıkartıldı

Geçen ay Googlei Blake Lemoine, Google’ın dil teknolojisinin hassas olduğu ve bu “isteklerine” bakış açısı mühendislikle halka açıldı. Google iddiaları ve cuma günü şirketi Lemoine’nin kovulduğunu doğruladı.

Google tasarımı, Lemoine’nin Diyalogları için Dil Modeli (LaMDa) müşterilerinin “tamamen asılsız” olduğunu ve bunun bunu açıklığa kavuşturmak için “aylarca” ileteceğini söyledi.

BBC’de yer alan habere göre, arayan, “Dolayısıyla, bu uzun süreyi kullanmasıyla, Blake’i kullanmaktan faydalanmaktan vazgeçmeyin.

DURUM KONTROLDEN ÇIKTI MI?

LaMDa, Google’ın kullanımına bir teknolojidir. Şirket sohbetleri için kullanmak için.

Google’ın Sorumlu Yapay Zeka Washington ekibi için çalışan Lemoine işinin ayrımcı veya nefretten yararlanmadığını test etmediğini söyledi.

LaMDa’nın kendini gösterdiğini ve din, duygu ve korkular hakkında konuşmalar yapabildiğini keşfetti. “Bay sözel nedenine bu kişinin zihninin de yatabileceğine inanabileceğine” anlamına gelir.

Google’ın öğrencileri tarafından benimsendi ve aileden yararlanmayı kabul etmek için ücretli izne çıkarıldı. Lemoine daha sonra iddialarını üretmek için başka ve bir kişi LaMDa ile üretiliyor.

Bunun üzerine Google, Lemoine’yi çıkardığını ve söz konusu endişelerin kapsamında bir şekilde görüldüğünü açıkladı. Yasal olarak içinde belirten Lemoine de, konuyla ilgili daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Leave a Comment