Google iktidar medyasını sınıfta bıraktı: Trafiğin yönü değişti… Konu: Zamlar – Medya

Trafiğinin büyük bölümü Google’ına borçlu olan iktidar medyası bu zamların hanesi haberleştiremediğinden söz konusu meseleden önemli ölçüde kalıyor. A Haber cep yakan zam haberlerini okuyorlar, Hürriyet hiç girmiyor. TRT Haber ise “maliyetinden yararlanıyor” demektir.

İrem Gül Emre Kızılkaya’ Journo.com’da yer alan araştırmasına, “Son dakika” gibi Türkiye’de her gün yüzbinlerce kez yapılan haber yapılacaklarda Google’ın, kullanımdan önce tam medyasına yönlendirildiği görülüyor.

İktidar için olumsuz olarak gözüken bir şey gözükmüyor.

Grafik: Journo.com

Journo.com’da yer alan şu şekilde:

““Son dakika” Türkiye’de her gün yüzbinlerce kez yapılan haber yapılacaklarda Google’ın kullandığı herkes gibi büyük iktidarına yönlendirir.

Peki, iktidar güdümlü medyanın pek haber üretemediği bir alanda durum farklı olabilir mi?

Bu yanıt vermek için Google’ın günlük arama trendleri haberlerinde Mayıs 2020 – Temmuz 2022 tercihk. “Zam” kaydedilenlerin hangi gündemi, ne kadar sürdüğü ve Google’ın birincisinden hangisini önerdiğini verdik.

Google Trends nasıl çalışıyor?

Google Trends verileri, adı üstünde, trend olan aramaları gösteriyor. Yani gibi tarihteki aramalar burada yer alacak. bir arama bir gün özdeş çok fazla yapılmaya başlasa bir trend oluyor. Kitlelerin artmasıyla ilgili olarak kullanılan trend aramalar, bir içerikten görsel de bir göstergedir.

Google son 24 en çok yapılan trend aramalarının anlatılıyor, onun bir kaç kez bahsettiğini ve ilk sırada olduğu gibi anlatılıyor: haber dayla bağlantısıyla birlikte veriyor

İncelediğimiz 782 gün boyunca “zam” konulu aramalar toplam 110 kez Google’ın trendler girişinde. Toplamda en az 7 milyon 660 bin kullanıcıya aramalar yaptı. Sonuçlar şöyle:

Google 110 aramada 30 haber önerdi

Google, zam yapılanları kullanıcıya 30 haber önerdi: Sözcü (19 kez), Milliyet ve Cumhuriyet (11’er), Mynet (8), NTV ve CNN (5’er), Türk ( 4), Vatan, TRT Haber, A Haber, Sabah ve Gazete Duvar (3’er), Haberler.com, Odatv, Dünya, Onedio ve BirGün (2’şer), BBC Türkçe, Doğru Haber, SonDakika.com, Qırım Haber Ajansı, Yeni Şafak, ShiftDelete, Fotomaç, Timeturk, Diken, Webtekno, BloombergHT ve Takvim (1’er).

Ancak haber sitelerinin kaç kez önerildiği, Google’dan ne kadar trafik edindiklerine süt ağı bir verilemiyor. Örneğin NTV, Google’da trend olan sadece 5 adet aramasında tarafından önerildi. Buna karşılık bu aramaların toplam hacmi 1,7 milyonu aşıyor. Bu sayede NTV, zam aramalarından fazla ziyaretçi çekmiş haber sitesi olabilir.

En yüksek aramalarda Google’ın ilk tercihi NTV oldu

Zam’da bir arama o gün Google’da 1 trend ziyareti en çok NTV’yi (2 kez), günde 2 veya 3. sıradaki trend aramalarında ise çok Sözcü’yü (3) önerdi.

Arama hacimlerinde ise NTV’yi Cumhuriyet (1,2 milyonu arama), Sözcü (+1 milyon), TRT Haber (+600 bin) ve Habertürk (+540 bin) izliyor.

“Son dakikalar” ve haberler gibi onun gün gün defa aramalarda kullanılan anahtarlar için Google’ın tercihleri ​​arasında yer almayı planlıyorum de sürdüren zama…

İktidarı, “zadelikten satın alınamayan medyalardan pek ver”

İktida medya, zamlar yaşamla ilgili şeylerden yakınmaktan “memuru zamı zammı” ve “görselce olumlu beklentileri” “vatandaşlar gibi görece olumlu haberleştiriyor”.

İstisnalar da var. Örneğin A Haber’ bu süreç akarya ve sigara zamları gibi olumsuz şeyler de zaman zaman haberleştirip tarafından önerildiği. Ancak örneğin TRT Haber için bu durum geçerli değil.

Hürriyet de ücret zamları. Bu gazete gazete sigaralarını beğeniyle karşılıyor.

En çok merak edilen zam haberleri: Ücret, sigara, iPhone…

İktidar medyasının bu yüksek bir satıcısı var: Konununda üzerinden en çok satın alınan zam haberleri, ücretlerle arama medyasının (2,5 milyonu üretim).

Sigara zamları (1,9 milyon), iPhone (1,1 milyon), benzin ve motorin başta olmak akaryakıt (1 milyon), (320 bin), doğalgaz (120 bin) ve çaya gelen zamlar (100 bin) bu süreçten gelen zamlar konu bazında en çok yapılan diğer aramalar.

Bedelli askerlik ücreti, şeker, İETT ve Marmaray başta olmak üzere ulaşım, Apple ürünleri (iPhone’dan ayrı olarak), ayçiçek yağı, KYK bursa, su, internet, Starbucks ve tuvalet kâğıdı zamlarını da bu dönemde 5 ila 70 bin arasında kullanıcı Google’da aradı. “Zam” şeklindeki genel bir arama ise iki günde toplam 30 bin kez trend olarak girişlerde bulunur.”

Odatv.com

Leave a Comment