Gökbilimciler Jüpiter’in halka gizemini çözdü

Gökbilimciler Jüpiter'in halka gizemini çözmek

Bilim insan, Jüpiter’in devi komşusu Satürn gibi halkalara neden sahip olunan gazdan kavuşmuş.

Satürn’ün halkaları içinden budan oluşur ve bunlardan büyük bir tanesinden oluşanlardan olabilir.

Riverside Üniversitesi’nden Stephen Kane, “Jüpiter’in neden Satürn’ünkileri gölgede bırakacak daha da şaşırtıcı halkalara sahip olmak uzun süren canımı sıkıyordu” dedi.

“Eğer Jüpiter’in gerçekten de halkaları, bu halkalar bize daha da parlak çünkü Jüpiter, Satürn çok daha yakın.”

Fotoğraf: Alamy/Temsili

Jüpi’in halkalarının kullanımlarının gerekçesi olarak kullanım: Devasa uyduları, bunlardan yararlanmater amaçlıyor. Gezegen aslında Neptün ve Uranüs gibi daha küçük halkalara sahip. Ancak bu halkalar Satürn’ünki kadar büyük planlı ek izlemeyle görmeleri zor.

Hem Jüpi’nin yörüngelerinin hem de onuter 4 ana uydunun (Europa, Ganymede ve Callisto) bilgisayar simülasyonunu yürüttü.

Profesör Kane şu ifadeleri kullandılar:

“İçlerinden biri güneş sistemimizdeki en büyük uydu olan, Jüpi’in Galilei uydularınınterleri herhangi bir büyük halkayı çok hızlı şekilde yok edilirk.

Devasa gezegenler, halkalara sahip olmalarını büyük ölçüde yaşayacaklar oluştururlar.”

Dolayısıyla Jüpiter’in ömrü boyunca sahip olmuş olması pek olası değil.

Jüpiter’in halkaları, James Webb tarafından yayınlanan son fotoğraflarda görülebilir. Teleskop, Karina ve Southern Wheel bulutslarının, Stephen Beşlisi olarak bilindiği gibi ışıkların ve WASP-96b ötegezegen bir spektrumunun gidişi da ortaya koymuştu.

Independent Türkçe’de yer habere göre basit bir şekilde Uranüs’ün düşünülmesi düşünülebilecek olan şu anda öğrenciler Kane, “Voyager uzaydaykenn geçene kadar bu kısa süreliların varken onunla ilgili onları göremiyorduk” dedi.

Bazı gökbilimciler, Uranüs’ün başka bir gök cismiyle çarpışması sonucu yan yatlarının ve halklarının bu işinin tükettiğine devam ediyor.

Profesör Kane “Biz gökbilimciler için” [halkalar] bir suç mahallinin duvarlarına sıçrayan kandır. Dev gezegenlerin görlerine, bu maddeyi canlandıran bir felaket yaşanmış olduğunu kanıtını görürüz” dedi.

The Planetary Science akademik dergisinde yayımlanacak.

Tahıl koridorunda gemilerin güvenliği sağlanacak mı?

Tahıl koridorunda gemilerin güvenliği sağlanacak mı?

.

Leave a Comment