Global firmalar nasıl Türkiye’de yatırım yaparız diye araştırıyorlar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Çin’den İtalya’ya kadar bu coğrafyada Türkiye’deki tesislere sahiplerine başka bir ülke bulunmuyor.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferansla İncesu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki OSB Beşler Tekstil Cam Elyafı Tesisinin açılış törenini’nde konuşmada, mütevazi mütevazilerin önünü açmak için bütün imkanları seferber söylediğini söyledi.

Türkiye’de bir yatırım yatırımı olduğunu belirten Varank, şunları rica ediyoruz:

İşte bu belgelerimizle, bölümlerimizle, uygulama planıyla organize etmek biz bu yatırımların önünü açıyoruz ve bunu yapacağız? Ülkede kalkınsın diye yapıyoruz. Okullara Kayserili hemşehrilerimiz, ekmek parası kazanmak için kazanabilecekler elçi kardeşlerimiz hazır evlerine götürünler diye yapıyoruz. Şu anda Türkiye’de Yatırım yatırımı var. İşte İncesu OSB’nin en güzel örneklerinden biridir. önce alın. Şu anda 64 firma faaliyette. Tam 49 fabrikanın inşaatı devam ediyor. Bu OSB ağzına kadar doldu. Şu anda 4,5 milyon metrekare.

Mustafa Varank: Global firmalar nasıl Türkiye’de yatırım yapacaklarını araştırıyorlar – Video

“Global firmalar nasıl araştırıyorlar”

Yatırım yapmak için OSB’yi genişlettiklerini anlatan Varank, yeni işletmeyle benzerliği dile getirdi.

Varan’ın geleceğinin sözüne devam etmek için çizerek, şöyle devam etti:

Çin’den İtalya’ya kadar uzanan bu coğrafyada Türkiye’deki tesislere sahip başka bir ülke bulunmuyor. Türkiye 20 yıllık üretime yatırımlarla şu anda bir değer kazandı. Global firmalar’Nasıl Türkiye’de yatırım yapmak mı?’ diye araştırıyorlar. Global firmalar, ‘Tedarikçilerimizi nasıl Türkiye’den seçeriz?’ diye araştırıyorlar. İşte ihracatta yakalanmak için en güzel gösterge. Şu anda 12 aylık gelişmemiz 250 milyar do yakalamış durumda ve bizim elimizdeki gibi ülkeki gibi topraktan petrolü çıkar, gaz çıkar öyle sat öyle. Bizim ihracatımızın yüzde 95’i sanayiden ayrılmış. Biz ancak üretebilirsek satabiliyoruz.

“Taş üstüne taş koymaya devam etmiyor”

Türkiye’nin potansiyelinin ve parlak geleceğinin farkında olunması vurgulayan Varank, Olumsuzluk pompalayanlara aldırış olmadan, biz uygunluklarımıza inanarak, her şeye inanarak, bir ve beraber olarak bu ülke taş üstüne taş koymaya devam ediyor.dedi.

Mustafa Varank: Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapıyorlardır #1

“Tüm dünyada yaygın olan fiyatlarıyla ilgili bir türbülans yaşıyor”

Varank, kamu tarafı olarak sizin yanınızda yolda ilerlemeye devam edeceklerini ve Türkiye’nin çok farklı noktalarından emin olabileceğini söyledi.

Dünyadaki fiyat görüşmelerine değinin Varank, şöyle dedi:

Tüm dünyada satın alınabilecek fiyatlarıyla ilgili ürünlerden bir türbülans yaşıyor ve Türkiye’de bunlardan satın alıyoruz. Ama Sayın Devlet Başkanı’nın kendine özgü ona kabine çalışmamız çiziyor, ‘Emekçi kardeşlerimiz, sabit kalınlı öğrencilerinin enflasyonun altında ezilmemeleri lazım.’ Onun için bizim için ikinci yıl, temmuz bakımı bakımımızı arttırırdık. Değerlim, 1960 yılından beri bu ülkelerdeki asgari ücretler uygulanıyor ama herhangi bir iktidar temmuz ücretinden yararlanmadan önce azaltma işlemini artırma. ‘Vatandaşlarımız şu andaatandaşlarımız, onların imkanlarını arttıralım.’ demedi. Bizden önce indirim yok mu? Bu ülkede 3 haneli enflasyonları yaşadık, yüzde 150’leri, yüzde 170’leri bu ülke enflasyonda yaşadı. Ey iktidarlar, ‘Ben emekçi kardeşimi düşünüyorum.’ demedi ama biz siz kardeşlerimizin korkularının farkındayız. Bu manada da programlarını geliştirecek şekilde uygulamaya başlama gayreti gösteriyoruz.

AA’nın haberine göre Varank, eğitimin ardından fabrikayı gezerek, bilgi aldı.

Mustafa Varank Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapacaklarını arıyorlar #2

Mustafa Varank: Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapıyorlar diye araştırıyorlar #3

Mustafa Varank Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapacaklarını arıyorlar #4

Mustafa Varank: Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapıyorlar diye araştırıyorlar #5

Mustafa Varank: Global firmalar nasıl Türkiye de yatırım yapıyorlar diye araştırıyorlar #6

Leave a Comment