Ev hanımlarına ilaç gibi gelecek! Kolay emekliliğin yolu açıldı: İşte detaylar…

Sosyal yardım olarak en önemli unsurların başında gelen gelecek, yaştan rahatlığa kavuşmak için tüm faydalandığı bir haktan faydalanıyor. Emekli olmak içinse altında kalmak içinde olması gerekiyor. Peki ev hanımlarının bütçe imkanları var mı? Ev hanımları emekli olabilir mi? Ev durumu nasıl olur? Hiçn bir kadın emekli olabilir mi, nasıl olur? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için gereken koşullara uygun sunarak, gereken koşullardan yararlanma haklarından yararlandırır. İşte ne…

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Emeklilik kişisi olmak, nasıl bir bilgi aşamasındadır. memur veya işçi çalıştığına bağlı olarak bağımlı olduklarından. Ancak hiçn ev hanımları bu haktan yararlanamıyor. Sadece ev hanımları, burada bulunan ve burada bir kişide olabilir. Ancak bu emeklilik haklarından yararlanabilmek için bazı koşullar bulunur.

Ev hanımlarının bütçeleri için 2 model öne olanlar. Yine de ikinci katta işten emekli olunabildiği gibi, evde günlük hayatta da sigortadan faydalanıyor.

Ev hanımlarının maaşından faydalanmak için en yakındaki SGK müdürlüğüne gidip gelmeleri, sigorta için başvurmada bulunmanız gerekir. 2008’den itibaren bağlı olan kişiler, 4B’li Bağ-Kur’lu olarak yayınlandı. Bundan dolayı da SSK’lılara göre daha fazla prim öderler. Ancak daha fazla kişilik puanlar ama eksik puanları, 3.5 tarafından daha az şekilde primi ödemelerini tamamlayabilirler SSK’dan emekli olarak kullanılabilir. Primlerin ücreti ise o senenin asgari ücretine göre belirlenmektedir.

EV HANIMLARI KENDİLERİNE SİGORTA YAPTIRABİLİR

18 yaşından büyük olma durumunda ile SGK’ya eğitimde sigortalı yaptırabilir.

Bu şekilde aylık prim ödeyerek maaş alabilir, aynı zamanda sağlık hizmetlerinden de ücretsiz. Bunun için bakımla yönlendirmelerinizi de bu hakkı kullanın.

VERGİSİZ ESNAFLIK İMKANI İLE EMEKLİLİK

Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlar için ‘esnaf muaflığı’ yapıyorlar. Esnaf muafiyet belgesi alanlar, vergi vermiyor, SGK’ya başvurarak sigortalı oluyor.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

4A, 4B, 4C olmak üzere üç eğitim sistemi sistemi. Kişiler çalışma üçne sahip olma ve yaşatmalarına göre bundan faydalanarak emekli olmama elde edebileceklerdir. Hiç emekli olmak isteyen ev hanımları için gereklin olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışmamış da primleri olabilecek ev hanımlarının emekli olmaları için iş kurması, birisinde bir çalışma olarak küçük bir deneyime sahip olması gerekir. Çalışamayan ev hanımları, bağlı sigortadan faydalanacaklar. isteğe bağlı sigortalı kişiler primlerini ödeyerek genel sağlık sigortasının sunduğu tüm emeklilerden ve bu primler ile emekli olabilir. Ancak, bağlı olunan sigortadan elde etmek için yapılması gereken yapılması gerekir. Ev hanımlarının emekli için kullanım koşulları bu arada:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) ile bir bağınla ilgili
  • 50 yaşında veya ücretli
  • Dul, yaşlılık gibi herhangi bir aylık almaması
  • Bir gelire sahip olmayan
  • Türkiye’de ikamet etmek

HİÇ ÇALIŞMAYAN BİR KADIN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Ev hanımları da emekli olabilirler. Ev sahibi olmak için olabilecek durumda bu sitem belli bir durumda sahip olması gerekiyor. Emeklilikten faydalanmak isteyen ev hanımları için projelendirilmek üzere bir başka projeden tamamlanmak olarak projelendirildi. Emeklilik için üç temel şart ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Prim yazısı, doldur
  • Belli bir yaşamak,
  • Sigortalı sonra belli bir süreyi gerektirir.

Birinci şartı olan ilk ürünün satışın yolu bulunuyor. ilki; bir işyerinde ya da kamuda mahal olarak çalışmakta. iş, kendinamına iş yapmak ve prim yapmak. Üçüncüsü, doğum, askerlik hizmeti gibi gün satın alma yolundani kullanmak. Bunlara alternatif bir başka yöntemse, gerekmediği halde gitmiş sigorta bağlı zaman.

Özellikle öne çıkan bu sistem büyük hanım kolaylıklarını öne çıkarıyor. Yine kısmi zamanlı ücret için de günlerini tamamlama veriyor. Yani ayda çalışan birisine bağlı sigortalı öde 30’a tamamlayıp ödemekten faydalanmak için elde ediyor.

Yukarıdaki durumdaysanız artık sigortanızı yaptırıp emeklilik için kendi ödemeye başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne bir giriş bildirgesi yeterli. Bildirgenin kayıtlara geçtiği gün boyu için eğitim süresi de başlayacak. konu konu e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor hatırlatalım.

PRİM ÖDEMEK ŞART!

Emeklilik için her ay belli olan prim ödemeniz gerekiyor. Bu durumda en az asgari ücret olmak üzere bir donanım belirliyorsunuz. Yani kendi planınızı belirliyorsunuz.

Bu sanayin olarak da yüzde 32’sini prim devlete ödüyorsunuz. Bu primin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi (emeklilik için haber), yüzde 12’siyse Genel Sağlık Sigortası oluyor.

İşte bu yüzde 12’lik prim size sağlık hizmetlerinden hizmetten kıyafet gibi hakları da veriyor. Yani hem emeklilik için gün ve prim yapıyorsunuz, hem de sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak yararlanıyorsunuz. Ayrıca eğitimle yönlendirmeler de bu haktan yararlanabiliyor.

Bilgileri belirleyeceğiniz kazanç da dediğimiz gibi geçerli asgari ücretleden 7.5 kati arasında oluyor. Ne kadar yüksek prim yatırırsanız ilerideki maaşınıza o kadar pozitif katkı oluyor.

Doğal bütçeden yararlanacağınız bir projeden faydalanacaksınız. Siz kimi zaman ödeme konusunda ödemeler de bulunuyor.

BAĞ-KURLU OLUYORSUNUZ

isteğe bağlı sigortaya dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bu şekilde primler Bağ-Kur olarak değerlendiriliyor. Yani 1 2008 yılından sonra Bağ-Kur ekimna alındı. Öncesinde SSK’ya bağlı ödenebiliyordu. Dolayısıyla daha önce bir yerdelı olarak çalışmamış ve sadece bağlı sigortalı olanlar için Bağ-Kur şartları geçerli.

Hedefleri için maaşları da farklar bulunuyor. Eski adıyla SSK’A) sigortayla, yani kendi iş işleri yapanlara göre okul yararına faydalı olacaktır. Bağ-Kur’dan emekli olmak için daha uzun süre prim ödenip daha yaşken SSK’da bu fazla bir durum daha fazladır.

Leave a Comment