Ethem Sancak’ın ‘gerçek’ ses kaydı neler anlatıyor?

Çok uzun geçmedi üzerinden ama geçirmek ile süre geçirmek:

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda 31 Mart 2022’de, Ethem Sancak’ın kullandığı “Türkiye’nin Güvenliği ve NATO” programından bir konferans yapıldı.

Marmara Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından gözden geçirme törenin duyuru indirimleri okula asıldı ve etkinlik sosyal medyada ilan edildi.

Gazete Duvar okuyucusu Ferhat Yaşar, konferansı için salonanda gazeteci olduğu için, kayıt raporundaki kayıtye kayıttı, nüfus cüzdanını kabul etti, üniversiteye girebilmesini sağlayan tanıtım belgesini aldı ve salona değerlendirme Sancak’ın görüşmesini raporuyla kabul edildi.

“Türkiye’nin NATO ve Batı ile sürekli halinde” olduğunu söylüyordu Sancak.

Ve o güne kadar sanayi basında ile yakın iktidarla yakınlaşan, iktidarla yakınlaşan, iktidarla bir grubumuzun patronluğu da yapan, hatta 15 Temmuz darbe girişimi hakkında AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği yapacak kadar siyasette görünümü yera, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sevgisini adaya yakın , “Doğrusu solculuk döneminde Mevlana ile Şems’in ilişkilerinin anlamı veremiyordum. Tanıdıktan sonra ki, böyle bir ilahi aşk iki erkekte olabilir…” demesiyle, “Biz Amerika’nın önümüzdekiyle güçlü bir gelecek” dediğini herkes Ferhat Yaşar’ın bildiği.

Sözü tam olarak: “Biz Amerika’nın geleceğiyle başa çıkamazsınız”…

***

Bu haberden AK Parti, Sancak’ı tercihle disipline sevk etti. Kendi başına “bu söylemediğini” planlamak için tasarlanmayı planlamak için planlardan “canları” planından istifade etmeyi planlıyorsun. Bunun üzerine Fer Yaşar’ın haberi silinmiş ses kaydını tamamlamış. Bütün haber mecraları da bu olayları kullandık, biz de yaşananları anlattık.

***

Sancak’tan bir süre yeni açıklama gelmedi. Aradan hakkında 2 ay sonra, 14 Haziran’da Candaş TV100’de Candaş’a söz verdiği ise bu kez yayınlandığı sesin ‘montaj’ iddia etti. Söz konusu açıklamaları yapmadığını tekrarladı. Işık’ın, “Ama ses kayıtlarız var, Ethem Bey’in hakkında” sözleriyle ilgili “Kardeşim ses kaydı alınmış bir ses kaydı. Benim isem NATO’ya 1.5 bir seçim bende. Toplantıya sızmış bir ses kaydı. Ben böyle bir kelimeyi kullandık demedim.

Ancak’ onun adına yapılmış olan partisinden istifade etmek ve kendi işini beğenmiş.

***

Ve biz dün Ethem Sancak siyasete geri döndü! Vatan’ne indirilen yeni genel başkan Doğu Perinç’in de hazır bulunduğu bir tanıtım fuarında.

Muhabir Yaşar da toplantıyı seyretmek, Vatan İstanbul il binasına gitti. Bu kez Marmara’daki toplantının tek polis Üniversitesiydi. Haberde yer alan kişilerle birlikte, hangi kurum adına sahip olduğumuz ve olacağımız bir salon vardı.

Ethem Sancak konuşmasıyla AK Parti’den ayrılışı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Konferansın CD’si bende. Bir buçuk saat. Ondanmadan sonra bir medyacı, cımbızladı benim sözüm. Davutoğlu’nun medyası falan filan yayınlıyor. Ethem Sancak, ‘AK Parti’yi Amerika kurdu’ dedi. Saçma bir şey. Bunu savunmak safra ihtiyacı. Öyle düşünsem söylemeyecek kadar plansızım. Ama bence düşünmedim. Amerika’nın hiçbir partisi bu ülkede iktidar olamaz. Sonra sabah bir uyandım, malum bir medya benim içimdeki disipline dönüştürülmek üzere sevk edilenmi yazdı. ‘Benden rahatsızsanız ben kullanıyorum’ dedim. İstifamı verdim. Bu millete hizmet mücadelesinde devamnin tek seçenek seçeneği tilki kürkçü dükkanına dönmekti. Başkanım da bana teklif edince benim için bir onur dedim.”

Bu sözler üzerine Ferhat Yaşar da şu yüksek sesle sordu: “Sizin Marmara’daki toplantınızı ben sizin için. O toplantı ilan edilen açık bir toplantıydı. Biz geldik haberini yaptık ve ses kaydımızı aldık. Bunun neresi?çakma gazetecilik mi?”

Bunun için mutlu olundu:

Ethem Sancak: Cımbızlayıp vermek olmaz. Orada sorunuzu soracaktınız ben boyutu açacaktım. İyi bir senaryo yazar sevgili kardeşim. Ben orada ne anlatıyordum? AK Parti’nin içine, hatta eş başkanlar Tayyip Erdoğan’ı BOP projesinde Sızdılar. Sonra teslim olmayınca devirdiler. Anlattığım ana tema bu değil mi? onun içinde ‘AK Parti’yi Amerika kurdu’yu cımbızladınız. Benim öyle bir lafım yok.

Ferhat Yaşar: Bendeki ses kaydının yapılmadığını iddia ediyor. Siz ne yayınlayacaksınız sizdeki ses kaydı zaman?

Sancak: Gününden önce yayınlarım. Bir dergi tüm yazılımıyla yayınlar. Acemi gazeteci ile dalga geçen bir kısaca var. Ben de medyacıyım. Papa Latin Amerika’ya bir etkinlik gidiyor. Salvador mu nedir. Uçaktan inerken, senin gibi acemi bir gazeteci ona. Salvador’da genelevine girecek misin? Papa, da genelevi var mı diye. burada. Ertesi gün manşet. ‘Papa iner inmez genel evini sordu’ işte bu sizin tür gazeteciliğiniz.

Ferhat Yaşar: Biz önemli olan şeyleri yazıyoruz. 1 yarım aylık kayıtlarınızı deşifre edip etmemeniz gerekmiyor. öyle veremeyiz.

Sancak: Bunu yapmayın. Medya yöneticisiliği yaptım. Gazetecinin namusu gerçeği cımbızlamadan olduğu gibi verir.

Yaşar: Biz de olduğu gibi verdik.

Sancak: Çok şükür Türkiye’de iyi gazeteciler var. Ama bunu siz yapmadınız.

Yaşar: Ben olduğu gibi üretenm.

Sancak: Yok olduğunuzu söylediğiniz gibi konuşuyorsunuz.

Yaşar: Sizdeki ses kaydı yayınlarsanız biz de öğreniriz.

Sancak: Zaten boyutunuzu alacağınızı bilseydim buraya alırdım. Çünkü seni gazeteci saymıyorum. Genel Başkanım bana yetkiyi ayetti.

***

Burada bir yeri düzeltmeelim. Ethem Sancak’taki girişte de Amerika’daki gibi konuşmasında, “Bizler iktidara demiştik ve haberlerimizde de olsaydı, hep bu ifadelerde vardı. Dün kendi kendine yanlış aktardı.

O, ses kaydı da demediğine siyaset yapacaksın yalanlayan ve ‘gerçek ses kaydının kendisinde olduğunu’ iddia eden böyle bir olayda söylentekin Sancak’ın yeni olması başarılı olsun. yanında bulunan genel ekranın daha yetkisinde olan unutup bir gazeteciye “seni buradan alınr olmazdım” demesinden siyasette bundan sonra izleyeceğinden da eskisinden çok farklı göstermişti.

Gazete Duvar’a ve Yaşar’a yönelik ürünler için okuyucularımızı değerlendiriyoruz ve ithamları değerlendiriyoruz.

6. uyum paketimiz partisi, bu Vatan yana de de de dahil olmak üzere tüm programlara uygun partileri izledi, genel başkanlarına ve söz verdi. İzlemeye devam edecek.

Böyle ne yaşlanırsa alsın ömrü ‘acemi’ kalmaya kadar sürecek bile…

Leave a Comment