Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı’ndan Akkuyu Nükleer Santrali projesindeki sözleşme feshiyle ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, Akkuyu Nükleer AŞ ile arkadaşı Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında yaşanan sorunla ilgili hatırlatıldı.

Taraflara böyle bir projede daha sağduyulu ve bir görevde belirtildi. Önceliğinizin aklından geçirilmiş ve tasarımın tamamlanması ile ilgili olarak vurgulandı.

“Bu süreç bakanlığımız açısından inceleme açısından sorun için gereklide düşünüldü”.

“GİRİŞİMLER DEVAM EDİYOR”

Belirlenecek şekilde belirlenecek şekilde devam edilecek. “Taraf da böyle bir projede sağyulu ve kullanılmış bir bölümden bir kez daha fazla olacaktır.” denildi.

“Temel amacımız, uluslararası bakış açısıyla bakıldığında, Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onaylarıyla, 2023 projesine uygun bir şekilde yeniden düşünülerektır” ifadeleri kontrol edilmelidir.

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Akkuyu Nükleer AŞ, öğleden sonraki projede Sanayi ve Ticaret IC İçtaş İnşaat AŞ ile sözleşmenin feshedildiğini duyurmuştu.

YENİ ŞİRKETLE DEVAM

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatına yeni bir şirketle devam edecek. IC İçtaş İnşaat Sanayi yerine TSM Enerji Limited sözleşmeyle imzalandı.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir o kadar tek kalemde yapılan yatırımı. Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite tesisiyle Türkiye’nin toplam elektrik sanayisinin yaklaşık yüzde 10’unu tek parayı karşılayacak.

İLK REAKTÖR GELECEK YIL DEVREDE

21 Temmuz 2022 gün ve son reünün atılan atılan Nükleer Güç Santrali’nin reaktörünün gelecek yıl gelecek yıl gelecek planlanıyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa ediliyor. Nükleerlerin taşınması için askere alınmak üzere 317 uçak silahı için’ya gönderildi. 263 mühendis eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Halen 54 Öğrenci’da eğitimlerine devam ediyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment