“Düşük kanat açısı seçimimiz, yarışta bize daha çok yardımcı olabilir”

Verstappen, 3. antrenman seansını ilk sırada tamamlasa da Leclerclerc’e geçildi.

Red Bull, Paul Ricard’da daha düşük kanat açıklarıyla yarışıyor. Bu da Red Bull’da düzlüklerde daha büyük bir anlam ifade ediyor. Verstappen takım arkadaşı Sergio Perez’in turlarında hız konusunda ilk sırada yer aldı.

Motor modlarının optimum kullanımlarında, Mistral Şikanı’ndan önce yer alan hız ölçümü, Perez, Leclerc’den 6.1 km/s daha hızlıydı. Verstappen ise 6 km/s daha hızlıydı.

Araca daha az yere basma gücü canlarını kullanmayı, düzlüklerde hızlı olunmasını sağlasa da lastikleri ısıtmayı zorlaştırıyor. Lastikleri ısıtmak, ilk tasarlanmış olanlar için büyük bir önem veriyor.

Ayrıca daha az yere basma gücü ile yarışıldığından, pistin hızlı virajlarında Ferrari’ye kıyasla performans kaybediliyor. Autosset.com tarafından incelenen GPSportde, Ferrari’nin Signes ve Le Beausset gibi virajlarda daha hızlı görüldüğü hızlı görülüyor.

Ancak İtalyan ekip, yüksek yerde basma gücünde yarışta lastikleri kullanamayacak kadar, Ferrari’nin lastikleri Red Bull’dan daha hızlı ısıttığı ama aynı araçta tükettiği görülüyor.

Buna benzer bir durum, 2020’de Mercedes’in Verstappen’e yarışı kazanmasına neden olmuştu. Verstappen, 2020’deki 70. Yıl Dönümü Grand Prix’sinde de daha iyi lastik korumuş ve baskın Mercedes’i iyileştirmeyi başarmıştı.

Red Bull’un Ferrari’ye kıyasla daha küçük kanatlarla yarışma tercihininta çalışıp sorulan Verstappen’i yarışamayacağını söyledi: “Umuyorum ki [kanat seçimimiz] işe yarar. Düzlüklerde hızla gittik ki bu iyi bir bonus.”

“Bence genel olarak yüksek hızlı virajlardaki performansımıza bir bakmamız gerek. Bize nasıl bir kanat takarsak takalım, yüksek hızlı virajlarda Ferrari’ye kıyasla her zaman biraz daha yavaşız.”

“Buradaki lastikler sıcak olacaklar ve bu de gelecek yüksek hızlı virajlarda turlarındaki kadar zorlanacağız.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

diğer haberler:

Verstappen, “düşük hızlı vilerdeki performansların Cuma’ya kıyasla artırın” diyor. Hollandalı pilot, dün okul antrenman turlarında özellikle ilk cepheden kayma sorunuyla baş ediyordu. Verstappen’in kanatlı olması nedeniyle lastik ısıtmakta zorlanması da önden kaymane yardımcı olmuyor.

Verstapp ulaşım ve ilk sokaktaki ulaşım seçeneklerinde da devam ve araç yolcunun öndeki yerde olduğunu söyledi.

“Genel olarak, buradaki koşullarla birlikte olan çok sayıda zor. burada çok sıcak ve lastikleri kendime getirmek zor. Dürüst olmam, benim için zorluydu. Doğru dengeyi bulmakta zorlandım. ”

“Belki de durum pisti, asfalt ve basit değildir; benim oyun stilime ya da araca uydur. Bilmiyorum.”

“Ben ikinci olmak, genel olarak ilk olarak iyience.”

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Alastair Staley / Motor Sporları Resimleri

Leave a Comment