‘Dünyanın En Kısa Günü’ Rekoru Kırıldı

Dünya, 29 Haziran’da kendi yolunda 24 gidiş hızından daha hızlı bir şekilde dönerek hızlandı. 24 saatinden tam 1,59 milisaniye daha kısa sürede kendi etrafında dönen Dünya’da en kısa gün yaşandı. Bunun nedeni, Dünya’nın mükemmel bir şekilde kullanımı ve kendi kısaltması “sallan olması” olarak açıklandı.

Yakın çevredeki bilim insanlarının, Dünya’nın kendinde son 50 yıldır hiç kullanılmayacak kadar döndüğünü, bundan bir günlük artık 24 daha kısa bir şekilde tamamlandığını dile getirmişti. Aynı zamanda insanlar, 19 Temmuz 2020 günün 24 saati tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürdüğünü tespit etmişti.

Oğul, Dünya’nın dönüş hızı daha da arttı ve uzun süre eğitim kısalmaya başladı. 2020 yılında kırılan rekora bir yenisi daha eklendi ve 29 Haziran, bu yazın güne kadarki en kısa günü olarak kayıtlara geçti. Dünya’nın sona ermesindeki bir yalpalanma olayındaki bu durum Dünya’nın tek bir günü kısa sürede kısa sürede tamamlanabilmesine neden olacak.

Atomik saatlerden bir gelecek gelecek

Dünya

Dünya’da gece ve gündüz olarak deneyimlediğimiz dönüş, her zaman tam olarak kendi düşünce, Kuzey ve Güney Kutupları çizgisi ile aynı fikirde olacakz. Bunun en büyük sebebi Dünya’nın modern yani geoit şekildedir. Aynı zamanda okyanuslarda yaşananlar gelgitler ve yer de dahil olmak üzere bir faktör de Dünya’nın döngü bozmuş olabilir.

29 Haziran’da yaşanan en büyük dönüş hızı.400 Dünya, 86 saniyeden ve tam olarak 24 1,59 milisaniye daha kısa dönerek, en kısa rekorunu tazelemiş oldu. Dünya bu şekilde hızlanmaya devam edecek, atomik saatlerden bir saniyelik plan. Yani, saat 00:00:00’da sıfırlanmadan önce 23:59:59’dan 23:59:60’a Artık ya da negatif artık saniye üretimi saat 23:59:58’den direkt 00:00:00’a gelmiyor.

Peki daha kısa yaşamamıza sebep olan Chandler Yalpalaması nedir?

Chandler Yalpası

Amerikalı astronom Seth Carlo Chandler 1800’lerin keşfettiği bir sallantıda oldu Dünya’nın kendine harcanması işlemine Chandler Yalpalaması denir. Yalpalanmanın nedeni ve anlamı hakkında ortaya atılmış birçok teori var. bazı ülkelerdeki gelgitler ve dünya iç mekan bu durumda bir rol pistlerinden faydalanken, bazı okyanuslardaki bir bölgedeki genel merkezlerdeki genel itmesi ve depremler hakkında düşünüyor.

İLGİLİ HABER

En Uzun Geceyi Yaşamaya Hazır Olun! 21 Aralık Kış Gündönümü Nedir?

Çoğu insan Chandler Yalpalaması’ndan etkilenmez ancak bir şekilde tam olarak gösterilmeden göksel navigasyona kadar astronomik olayları etkilemez.

Kaynak :
https://www.businessinsider.com/earths-shortest-day-chandler-wobble-recorded-2022-159-milliseconds-clock-8#

Leave a Comment