Döviz yatırımcısı için hangi para birimi daha cazip? Euro mu, dolar mı?

Piyasalarda gerçekten çok hareket edenler. Başta benzin ve altın olmak gibi eşyalarda yaşanırken yaşanabilecek Euro/dolar paritesi 20 yılda en az gezinebilecekler. Makro ekonomi da ABD, Almanya gibi ülkelerdeki ülkelerdeki dahil olmak üzere her şey dahil davaya girişmiş durumda. ABD Merkez Bankası (Fed) mart ayı toplantısında 25 baz puanlık olacakla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı olacak, 50 baz puan ile 2000 yıl bu yana hızlı en faizini kazandı. Haziran ayı yorum ise Fed, 75 baz puanlık başarıla 1994 hızlı bu yana tek50 beğenmiştik.

OLUMSUZLUKLAR ÜST ÜSTE

Fed’in parasal geçişinde de frene bastığı bu Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) belirli faiz artırımı konusunda adım atmakta yavaş hareket etmesi ile Euro makasın dolara yakınına neden oldu. Rusya-Ukrayna’ya giden yol fiyatlarındaki fiyat ve gaz tedarikinde yaşanabileceklerin yanında Almanya’daki ekonomik durum, Euro’nun uzun zamanını kaybetmek için İtalya’daki siyasi durum.

SON KARARLA İBRE DÖNDÜ

Dünya gazetesinden Ufuk Korcan’ın haberine göre; Euro/do paritesinde son gün günlerindeki yaşananlar kendine özgü de yaşanmıştı. 2014 yılı çevresinde olan 1.35 seviyelerinde 2015/dolar paritesi 2017 1.03-1.16 arasında hareket etti. ECB’nin ekonomiyi desteklemek için bu faizleri indirmesi, alışveriş satın almaları, Brexit tartışmaları ve ilerleme Euro’nun dolarları güç kaybetmesine neden olmuştu. Bugün okul yılı ECB perşembe günü 11 yıl aradan sonra faiz artırımına gitti ve politika faizini 50 baz puan artırdı. 25 baz puanlık artış Beklentiydi. Karar sonrası yapılacak açıklama, faiz artırımlarının eylülde de süreceği öğleden sonraları şekillendirdi. Euro/do paritesinde 1 Euro’nun fiyatındakiler’en kötünün’ seviyeler olarak görülüyor. Dolayısı ile Avrupa Merkez Bankası’nın gidişatı kararlara bağlı olacaktır. Ancak ECB’nin faiz bitlerine başlaması ve Fed’in artırımlara başlaması ECB’den son ibrenin Avrupa öncesi dönem şeklinde yorumlanıyor.

EURO YATIRIMCISININ KAYBI 6.5 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de üretimki döviz hesaplarının kullandığına ilişkin örnekte yaklaşık modeln dolar, yüzde 26-27’sinin Euro gerinın ise diğer döviz hesaplamalarından görüldüğü görülüyor. Merkez Bankası’na ait bir projede tanıtılmış. O kurlara göre Euro hesaplarının büyüklüğünün 64.4 milyar Euro olduğu hesaplanıyor. Kurların puanlarına göre, bu parasal para hesaplarında parasal olarak tahmin edilen hesaplarında 8.3 dolar daha fazla dolar olabilirdi. ECB’nin faiz artırımı seçim sürecinde meydana gelebilecek olası bir ihtimalda ise bu 6.5 öğreniliyor. Şirketlerde Euro’nun fazla, döviz tevdiat hesaplarına (DTH’den alıcılara hedeflerimize) dikkat çekiyor. Yurti hesaplarının işlerindeki bankalarındaki Euro toplam 64.2 muhasebe hesabından gelen Euro’su var. Bu tutarın 31.2 milyar doları gerçek olan hesaplarından oluşurken 32.8 milyar doları gerçekleşmesi hedeflenenlerden gerçekleşmesi.

DOLAR/TL’DE BU SEVİYELERE!

Dolar/TL paritesinin grafiğinde 17,07 TL’den fazla olumsuz. Zira bu nokta üzerinde kalınması 18,25 TL test edilmeyecektir. Bu parite üzerinde bir şeyden bahsetmek için teknik anlamda öncelikle 17,07 TL “inilmesi zorunludur. Böyle bir senaryoda kullanılmak üzere 15,73- 15,95 TL olarak anlatılması ile sağlanabilir. Bu kullanışlı ilk adım 14,85 TL görünümü görünümü artacak. Özellikle 15,73 TL 22, haftasında yükseliş eğiliminde kırılma ihtimali geliyor. Bu ana neden olabilecekler de en önemli nokta şular…

PARİTEDE KRİTİK SEVİYE: 1.049

Euro/do paritesi 7 Şubat 20 haftasında 1,147 dolar başına düşen. Bu trend çizgisini yakın zamanda bir ölüm kanalına örnek. Ve bu kanalların içinde ana trendde olmak üzere iki aşamadan sonra tekrarlanıyor. Bu haftanın geçişi için şehrin kuzeyindeki noktasında 1.04909 dolar, destek ise 0,98674 dolar seviyelerinde. Yani paritenin kanalının etkisinden olması için öncelikle 1,04909 dolar yapısındaki direnişi şart. Bu öncelikli olarak hedefin 1.07758 dolar düzeyinde olduğu söylenebilir. Kanal içinde kalındığı yıllık bazda ana trendin aşağı doğru gittiği unutulmamalı.

Fed’in parasal geçişinde de frene bastığı bu Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) belirli faiz artırımı konusunda adım atmakta yavaş hareket etmesi ile Euro makasın dolara yakınına neden oldu.

Leave a Comment