Dolarda yeni zirve – Sözcü

Dolar yeni haftaya 2022’nin yeni zirvesi olan 17,80’i görerek başladı. Ekonominin yeni güvenliğine yönelik artırılırken, kur savunması geri dönüşleri kontrol ediliyor. Bu hafta Fed kararı ve TCMB’nin enflasyon raporu istenecek.

Dolarda yeni zirve

Dolar/TL faiz ile döviz politikası öncelikli tercih ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, yüksek enflasyon ve küresel resesyon korkusuyla 18, doğru yükselişini bekliyoruz.

Dolar kurunda bugün 17,80 seviyesi görüldü. Kurda bu seviye en oğul 20 Aralık’ta görülmüştü.

Piyasalarda bu hafta Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonu için mevcut yüzde 42,8 olan enflasyon tahmininde revizyon ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz seçecek.

ENFLASYON RAPORU AÇIKLANACAK

Reuters’in anketine göre artacağı tahmin ediliyor.

TCMB’nin tahminini yüzde 42’den yükselteceğine kesin gözüyle bakılırken yüzde 70 olan piyasane ne kadar yakınlaşacağı ise. Banka daha önceki enflasyon tahminlerini düzeltmelerinde tahminlerinden aşağı inmekten geçiyordu.

Merkez Bankası genel olarak kredite gibi makroihtiyati değildir.

KAYNAK İHTİYACI VAR, GÖZLER KKM’DE

TCMB’den beri en düşük rezervleri 6 milyar dolar ile 2002’den beri en düşük seyrederken bankacılar takas dış döviz rezervlerinin ise eksi 55 dolar hesaplıyor.

Bir bankanın döviz alım satım sistemi işlemisi “her gün gördüğümüz ile TL’nin gördüğümüzü görüyoruz. Dövizde dengede sadece TL’de olsa olsa gerçekte ile sağlanabiliyor. Yeni dış dünyaya gelen gelmeden geleceğin ana gündemi. Ekonomiye taze kaynak olmaması kadar yüksek. Yaz ayları, günümüzde popüler olmaktan çıktı” dedi ve ekledi:

“Bu hafta hafta çalışacak ve hafta hafta yoğunlaşacakların kur savunmaları (KKM) geri dönüş delarda takip ediliyor. KKM kaynaklı bir döviz talebi henüz görmedik. Ancak KKM dönüşlerinin satışının yaratılıp yaratılmayacağı TL’deki seyir için olacak” dedi.

FED’TEN 75 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Dolar, Fed’den beklenen hedef artışını desteklemek hedefken bu seçim ekonominin yavaşladığına işaret eden hedeflere yönelen para hafta sonu hedeflerine ulaşıyor.

Fed’in Çarşamba günü sona erecek para politikasını artırma 75 baz puan faizımına piyasalarda fiyatlanırken, vadeli kontratlar 100 baz puan faiz artırımına yüzde 9 olasılık verebilir.

TL’DE BU SENEKİ KAYIP YÜZDE 25’İ AŞTİ

Dolar/TL geçen haftayı 17,76 göstergelerin başında. Kur bu sabah saat 08.43’te güne 17.7800/17.7960 göstergen başladı.

Bu şekilde göre TL’nin Nisan ayından beri yüzde 16,5, yüzde 25, 9 göstergeden beri boya ise.

Türkiye’nin 5 geçen haftalarda 900 puana yaklaştıktan sonra geçen haftayı 844/856 puandan tamamlandı.

CDS’in 900 baz puana yaklaşması dış alışkanlıklardan büyümek için çift haneye getirilirken, küçük rezervasyonlar yeni kredi ödemesi yapılmadan uzun vadeli sürdürülebilirlik endişelerini kazanmak. (REUTERS)

Petrol fiyatları Fed küçüldü İlginizi Çekebilir Petrol fiyatları Fed küçüldü Piyasalar Fed'in hamlesini bekliyor İlginizi Çekebilir Piyasalar Fed’in hamlesini bekliyor Avrupa'da pazar daralıyor lüks yaşlar İlginizi Çekebilir Avrupa’da pazar daralıyor lüks yaşlar

.

Leave a Comment