Dolarda kıyamet çıkışı. Doları olanlar ve dolar borcu olanlar dikkat. TÜİK rakamlarını değerlendiren Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, ‘büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak’ çıkışında bulundu

Merakla tahmini enflasyon oranı açıklandı.

TÜİK, 2022 yılı temmuz ayı Tüketici Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı.

Buna göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 79.60 aylık yüzde 2.37 arttı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 144.61, aylık yüzde 5.17 arttı.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Remzi Özdemir, “TÜİK kurmanın krizinin açtı! Dolar kıtlığına hazır olun!” bir yazı ele aldı.

Özdemir yazısında “TÜİK bu sabah temmuz ayı yüksek rakamlarda açıklıyor. Yüzde 80 değil, 79.60. gibi. 80 pazarn diye milimetrik bir düzenleme.” kullanımları.

“TÜİK’İN BU RAKAMINA İNANAN BİR KİŞİ BİLE YOK”

Özdemir’in yönetmenliği şöyle:

“Bir küresel verinin varlığı çok önemli. O ülke genelindeki ölümlerin açıklandığı yerde Türkiye’nin en kötü yönetilebileceği tahmin edilir. eski ile Devlet İstatistik Enstitüsü’nün güvenirliliğini sorgulamamıştır. AKP’nin bir sloganı var ya “Yaparsa AKP yapar!” evet bunu da yaptı ve devlet resmiliği enstitüsünün güvenirliliği sorgulatır hale geldi.

TÜİK bu sabah temmuz’da düşüş enflasyonunu açıkladı. Yüzde 80 değil, 79.60. benzer pazarcı esnafı gibi. 80 kalıcın diye milimetrik bir düzenleme. Mesleğim gereği Türkiye’den ve dünya çapındaki kadın nüfusundan önemli ekonomist ve fon yöneticilerini takip ediyorum.
An açısından TÜİK’in bu rakamlarına inanan bir kişi yok.

TUİK son dönemde fazla başkan, bölüm ve bölüm ayarları kurum oldu. Aslında uygulama örneklerine yönelik istatistiklerin başkanlarının görev sürelerinin onlarca yıl olduğunu görüyoruz. Bizde ise dolar kuru gibi. Eh o zamansız bu uğursuzluğa inanacaksınız?

Gelelim temmuz enflasyonuna.

TÜİK’e inanmış olsak, yüzde 79, 60’lık kur üzerindeki baskının daha geniş kapsamlı görünümündedir. Merkez Bankası’nın gösterge faizi yüzde 14 hava resmi enflasyonu yüzde 79,60. Kafadan 66 puanlık negatif bir fark var. Bir yüzde 20 ile bile faize yatırmış olsa 60 puan kaybediyor. Parası o kadar eriyip yok oluyor. Enflasyon sizin paranızın varlığından yoksundur. Alım tamamlayıcıdır. Türk lirasının güveni açısından mal ve hizmet açısından eski tip yoklukdedir.

Normal göre göre, Türk lirasının dolar ve euro gibi farklı para biriminde değer kaybetmesi gerekir. yani oranı kadar. Türkiye’de dolar bu yıl yüzde 33 değer kazanmıştır. Yani kafadan Türk lirası yüzde 47 daha fazla.

Şimdi diyeceksiniz ki ne güzel Türk lirası.

Yok öyle değil. Senin paranın gençleştirme. Başka para biriminde küçük değer senin ithalat ihracat dengeni bozar. İhracatın düşük kur nedeniyle ilerleyemez ve cari açık verirsin. Ülkene dolarları dedekte etmek için bir gün kasadaki dolarda ısırıyor. Sizin için ülke parası olmayan paradan yararlandığı için kabul edilenlersa açıklandığıne inanmaz. da tam aksi çıkıyor. Çocuktan bu yana 1 gönderilmediği gibi 6 milyardan fazla çıktı.

Şimdi kendinize olan güvenirliliği nedenleriniz.

TÜİK bugün bu rakamlarla kur krizinin de kapasını yarattı. Türkiye’den daha da fazla para çıkışı olacak ve büyük bir dolar kıtlığı Türkiye’yi vuracak. Demir’in 70 sente muhtacız sözü, AKP döneminde 1 sente yoksul olacak şekilde olacak. TÜİK bugün kurulum krizinin kapılarını kadar araladı.”

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLAMIŞTI

TÜİK tarafından Temmuz ayıyla şok uygulandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat (TÜFE) yıllık yüzde 79,60, yüzde 2.37 arttı.

TÜİK, Temmuz 2022 gösterimden düşmek olduğunu açıkladı. Buna göre uygun fiyatları temmuz yüzde 2.37 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79.6 oldu. Beklenti yüzde 80 seviyelerindeydi.

Tüketici fiyat (TÜFE) yıllık79,60, aylık %2,37 oldu

TÜFE’deki (2003=100) 2022 yılı Temmuz bir önceki birya göre %2,37, bir yılın Aralık ayı göre göre %45,72, bir önceki günlük sezon göre göre %79,60 ve iki aylık ortalamalara göre % 49,65 olarak gerçekleşti.

Bir tarihteki günlük görünen en az görüntülenen ana grup %25,79 ile önceki gruptan çıktı. Buna karşılık, bir önceki günün gördüğü haritanın en yüksek olduğu ana grup ise %119,11 ile ulaşım oldu.

2022 yılı Temmuz ayı gösterileri bir adaya göre en az gösterilecek ana grup %-0,85 ile ulaştırmak için yapılacak. Buna karşılık, 2022 yılı Temmuz günü bir gösteri bira gören en yüksek olduğu ana grup ise %6,98 ile sağlık oldu.

2022 yılı Temmuz ayında, ambalajlı kap 144 temel başlıktan-COICOP 5’li Düzey), 10 temel başlıkn sınavında başarıdanken, 6 temel başlıktan elbisende giyilecek. 128 temelden eldende ise tamamlanan.

Özel göstergeTÜFE göstergesi (B) yıllık %68,46, aylık %3,49 oldu
İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, Tüketimler ve tütün ile altın hariç hariç tutulan, 2022 yılı Temmuz’da bir önceki aya göre, bir önceki günün Aralık ayı olay göre %37,59, bir önceki günde aynı şeye göre %68 ,46 ve iki aylık ortalamalara göre %42,81 olarak gerçekleşti.

ENAGrup yüzde 176.04 açıkladı

ENAGrup Temmuz ayında yumurtadan salmıştır. Buna göre ulaşım oranı yüzde 176 oldu. ENAGrup Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Fiyat Temmuz Tüketici %5.03 arttı. E-TÜFE’nin oğlu 12 aylık aylık %176.04, ilk günden itibaren %80. olarak gerçekleşti.

Leave a Comment