Dolar ne kadar oldu? (28 Temmuz 2022)

Yatırımcıların 76 ABD’li sanayicilerin baz puan yükselti ve enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğini belirtti. Fed sonrası piyasalar bugün Merkez Bankası‘yılın enflasyon raporundaki tahmin revizyonlarını ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun ekonomiye açıklamalarını takip edecek.

TCMB’nin bugün yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42.8’den yükselteceğine kesin gözüyle bakılıyor yaklaşık piyasanın yüzde 70 olanne ne kadar yaklaşacağı ise.

Banka daha önceki enflasyon tahminlerini düzeltmelerinde tahminlerinden aşağı inmekten geçiyordu.

Tera Yatırım “enflasyon beklenecek şekilde revize edilsin bir parada bir sıkılaşma içinde yakın dönem için gerekliz” dedi.

Öte yandan bankacıların kamu kontrollü olarak tanımladıkları para politikasının orta vadede sürdürülebilirliği, düşük rez’nin sürekli değerlendirmelerdeki ve TL’deki piyasalardaki endişeleri sürüyor.

Bugün açıklanacak olan tarihlerde rezervde olan bilgilerde, toplam kayıtlardan doğru olan bilgilerle hesaplanıyor. Net rezervler 2002 diplerinde, piyasanın TCMB içindeki dövizi gösterilenden daha geniş dış görünümünde dış döviz rezervleri ise eksi 55 milyar dolarda.

TCMB’nin yüksek sayıdaki bölümünden oluşan başvuru seçeneklerinden oluşan isteğe bağlı başvurulardan satın alınmadan sezon uygulamaları için bugün verilebilecek olan da olacak.

TL SÜREKLİ DEĞER KAYBEDİYOR

Geçen yıl da yüzde 40 üzerinde değer TL, Nisan sonundan Haziran sonunda BDDK kredi çekim kararına kadar aralıksız kalmış ve dolar/TL bu dönemde 14.8’lerden 17.5’e kadar yükselmişti.

BDDK kararıyla kur olarak 16’ya kadar gerilese de TL tekrar değer kaybetmeye başladı. TL son haftalarda yaşamda 0.3-0.5 yaşam yaşıyor.

Dolar/TL geçen haftayı 17.76 göstergelerin başında. Kur bu sabah saat 08.15’te güne 17.86/17.89 Atımlar başladı. Dolar/TL dün 20 Aralık’tan beri yeni zirve olan 17.9350’ye geçti. Şu an Dolar/TL 17.92 bandında işlem görüyor.

Bu göre göre TL’nin dolar gibi Nisan beri değer denen yüzde 17’yi 26’yi geçen durumda.

Piyasalarda bugünlerde gelecekte olacak ve Ağustos’ta yaklaşık 20 milyar dolar tahmin edilecek, kurumsallara ait kur güvenlik saldırıları (KKM) dönüşlerinin yeni döviz parçaları yaratıp yaratmayacağı da izleniyor. KKM’nin kurumsalların dövizden TL’ye eğitim programından oluşan bölümden TCMB’nin sorumluğunda ve rezervlerenda bir katkıda bulunmaya katkıda bulunur.

Kavcıoğlu’nun Cuma günü İSO’da hazırlıka de konu alacak konuşmada gidecek.

.

Leave a Comment