Diyarbakır, ciğerin tescil belgesini aldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanlığı, “Ciğer kimindir” tartışmalarına son noktayı koydu.

Diyarbakır, ciğrin tescil belgesi aldı

çocukların şehirciğer kimindir tartışmasına Diyarbakır oğlu noktayı koydu.

Sabah kahvaltısıyla birlikte üç tüketilen ‘Diyarbakır ciğeri’ ve ‘Diyarbakır perdeli ciğeri’, Türk Patent Kurumu tarafından işaretler belgeleriyle tescillendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, uzun süreli çalışmalar yürüttüğü Diyarbakır ciğerin ciğerin tescil belgesini almaktanına.

Kentte hizmet gıda gıda endüstrisinin ustaları, Sur ilçesindeki Köprülü ocaklarda 1 ila 21 metrelik ocakta pişirerek ikram edildi.

Diyarbakır ciğer tartışmasına son noktayı koydu

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kadar 48 tane şekillendiğini söylüyor.

En sonunda ciğer kebabı ve perdeli ciğer kebabını tescillediklerini ifade eden Kaya, “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020’de başlayacak bu çalışma devam edecek. Gastronomi en önemli değerlerinden bir tanesidir. Kendilerini ortaya çıkarmak Türkiye’ye, duyurmamız gerekiyor. Ciğerin nereye ait olduğuyla ilgili tüm ilimizin tartışmaları var. Evet, ülkede, farklı mutfaklarda “ama Türk Paten Kurumu’nun verdiği belge ile ciğer’a ait, Diyarbakır’da ticari olarak’a ait. Diyarbakır’da 350 tane ciğer kebabı işletmemiz var. Bizimle ilgili bilgiler bu verileri toplayarak başvuruk. Türk Paten’de zaten ticarileşen ve gelişen bir kurum olduğu için Diyarbakır’da gerçek olanda yemek isteyenlere Diyarbakır’da bir türü tescillemiş olduk. 7 gün 24 saat açık olan yerlerimiz var. Bunlar çok önemli. ücretli festivallere, dönüşmesi istenen daha da yaygınlaştıracaktır. Sembolik olarak 21 metrelik ocakk. Yaklaşık 1 tane ciğeri de grupla yakınkk.” dedi.

Diyarbakır, ciğerin tescil belgesi aldı VİDEO

“Sadece ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor”

Diyarbakır Lokan Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim, mutlu ve sevinçli Elkacılar belirtti.

Memleketin medarı iftiharı olan ciğerin bayramıdır Elkaan’ı değerlendiriyor, “7 gün 24 saat yenen bir ürünümüzdür. Bunu ciğer olarak algılamayalım. Kültür ve turizm olarak algılayalım. En büyük avantajlarda. Bugün sadece ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor. Bu burada. Bundan sonra ne geliyor? Ciğer festivalleri. Cicir kimindir yıllar içinde zaman zaman tatlı kavgalariğe. Bugün o kavganın gidişatı ciğer bizimdir.” diye konuştu.

Diyarbakır, ciğrin tescil belgesi aldı #1

“Dönerden farktan ön plana çıkacak olan karınla ​​mücadele etmesidir”

Nevin İl, Diyarbakır’a özgü, hiçbir yerel vatandaşı olmayan perde ciğer kaydının tescillenmesinin lansmanının kayıtlarını tutuyor. il, “Bu lezzet hiçbir yerde yok. Diğer illerden farktan bir gün karınla ​​yenmesidir.” ifadelerinde bulundu.

İş adamı Serdar Ay ise Diyarbakır’ın ünlü ciğerinin çok olduğu, “Bu vesile ile tescilinin olması hem bölgemiz için hem de Diyarbakır için çok faydalı olur. Diyarbakır ciğerinin üç öğün tüketmesi dünyanın bir ilktir. ulaşılması kentimiz için çok başarı bir turisttik faaliyete geldi.” şeklinde konuştu.

İHA’nın haberine lansman Ek Diyarbakır AK Parti Başkanı Mehdi Bal, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Engin Yeşil, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, STK’dan ve katılanlar.

Diyarbakır, ciğerin tescil belgesi aldı #2

Diyarbakır, ciğerin tescil belgesi aldı #3

Diyarbakır, ciğerin tescil belgesi aldı #4

Leave a Comment