Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yenilenmeli, sağlıklı işlemiyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekilliği görevinden bu kullanımdan yana çıkan 2016’dan siyasette yer almayan Oktay Vural, “2023 yılı çok. Ben o içinde siyaset. Maalesef Türkiye sürekli sistem tartışması içinde…” dedi.

MHP’deki tüm görevlerinden istifadan MHP üyeliği devam eden Oktay Vural, Independent Türkçe’den Can Bursalı‘nın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden altılı tahmin, 2023 seçenlerinden mevcut sistemlerden bahsedenlere kadar bir çok bölgeden bahseden Vural’ın söyleşisinden satır başları şöyle:

Türkiye’de daha çok kutup hakkında bir siyaset yürütülüyor. Neredeyse bir sis var. Felsefenin olması gerekir. Öte yandan da kişiselleşme var. Kişiselleştirme, gelecek demokrasileri bir tehdittir.

2023 yılı çok önemli. Cumhuriyetimizin ikinci başlangıcının başlangıcı. Türkiye’de sürekli olarak reformlardan bahsediyoruz. Şimdi boyut. Kaç defa adalet reformu yaptık? Ha bire adalet reformu… Anayasa Mahkemesini sürekli karar vereceksiniz ama bakıyorsunuz. Yargıtay’da bozuluyor. Sistemin açısından bakınca, çürük olduğunu, adaletsizliğinizi görüyoruz.

Geçerliki parlamenter yönetimi çok iyi yapamayız. Amacı eko sistemin, yenilenmesi düşüncelerdenim. Ancak mesele hakkında yasama, yargı ve yargı düzenlendiği bir sistem açısından bakıldığında ele alınacak.

Aslında bu sorular sistemden değil. Yürütülen ile ilgili. 2018’den bu yana alınabilecek olana yönelik olacak var. seçme karar alma sürecinde. Denge, denetim, planlamanın hesaplığı, verme inceleme, bakanların bölüm gibi konular… Ben o sistem içinde siyaset yaptım. Ne yazık ki Türkiye sürekli sistem görüşmesi içinde… Bundan başka sistem içinde de bu sistem içerisinde de Türk siyasetinden olan diyalog ve arama arama yok.”

Haberin için tamamı TİKLAYIN

Leave a Comment