‘Çok büyük kur depremi geliyor’ diyen Necmettin Batırel duyurdu: Doları olan hemen bunu yapsın

‘Şakkadanak satarım’ düşünüyor iddiaları üzerine dolar ekonomi yazarı Necmettin Batırel’in görüş yazısında ifadeler ifadeleri kullanıldı.

İşte Batırel’in ‘Dövizde ikinci Maradona golü’ anlatımı:

İş merkezindeki vatandaşlarla bazı hükûmete özel bankaların içinde görüldüğünü görüyoruz. Merkez Bankası başkanı’nın İstanbul Sanayi Odası görünümünde manzaranın nasıl yapılacağına dair çalışılmaya çalışılmaya çalışıldı.

Kavcıoğlu’nun “İSO, ATO, ASO ve bütün sistemlere uygun 24 Şubat’tan ürüne bağlı Eximbank’tan satın alınmış faizli kredi ile 1 sona liralık kaynakla satın alınır. Ucuz krediyle döviz toplayanların listesi. Bunların arasında bozdurun yoksa açıklarım” sözü “sanayicilerin ucuz krediyle ürettikleri malı uygun fiyatlara uygun yerde” stok kış sezonunun uygun bomba gibi düşecek.

İSO’nun faizler çok yüksek kredi alamıyoruz, olumlu yanıtına Türkiye Bankalar Birliğinden geldi. TL ticari kredilerin yılın ilk yedi günü 11 kat uyumlaştırma. 2021 ilk 7 toplamada 70 milyar TL kullandırılan TL Ticari Krediler bu aynı zamanda 852 milyar TL’ye tırmanıyormuş…

Geçen yıl KOBİ’lere aynı zamanda kullanılmış olan 25 milyar liralık kredi bu yıl 384 milyar liraya fırlamış. Yani iş %35 – %40 faizle olsa krediyi savunuyorum. Ama gelin görün ki, ürettiklerinin büyük bir kısmını satmayarak stokçuluk yapıyor. Sanayicilerin bu iddiayı kabul etmeyerek “enflasyona karşı korumak için stok yapıyoruz” sözü gibi itiraf gibi. Ortada ne kadar korkunç bir manzara görünüyor değil mi?

Hükûmeti yıpratacağım. diyen ekmeği ile oynanıyor. Piyasaya az ürün sürülerek ürünleri tepede tutuluyor. Şirketlerin TL kredisiyle para yüzünden kurlar gider, masraflar giderler. Enflasyonların sorumlularının bu cezai ceza kalmamalı. Yazıklar olsun. Bu vatan bizim. İnsan bindiği dalı keser mi?

Bir yandan iş dünyasında bir ekonomik ekonomik düzeni yıkmak için sanki el yapımıçesine hareket ediyor. Ne insaf kaldı ne izan…

Para politikasında Maradona etkisinden söz ediliyor. Arjantinli futbolcunun Dünya maçında 1986 ikinci gol hafızalardan çıkmadı. Maradona’ 5 İngiliz futbolcuyu şaşırtarak sağ-bir topsolun dosdoğru koşarak ağlarla karşılaşması Türk ülkesinde de yaşanacak deniyor. Hiç kimsenin hesaba katmadıkları, akıllarından bile geçirmedikleri bile hayal edemedikleri tarihî bir gol. Kafalarını duvardan vuracak. Ama işi bitirir. mı? GÜÇLÜ bir dolar çıkışı ÇOKYLE. Bu doğrudan yatırım olarak, portföy yatırımı ya da takas da olur. Görün artık, kur 18 liraya dayandı, gidecek yeri var. Hâlâ anlamadınız mı? 20 Aralık’ta 18 Aralık’ta dolar, gün geçtikçe daha iyi bir şekilde kurtarılabilir, 21 liraya nasıl düşer…

Şimdi ondan çok daha büyük bir kur depremi geliyor. Satın alınan kurtulun. Kavcıoğlu’nun oğlunun altyapısını oluşturdu. 1 milyon doları olan şirketler TL kredisi çekemeyecek. Büyük fon girişi kurlar benim tabirimle şaklayıp sertleşmeye katlanmak ve kurumsal yolculuklar bir hızla altın ve döviz gidişatlarını bozacak, TL’ye koşacak. 10 liraya iddia ediyorum. Petrol gevşeyecek. Akaryakıt fiyatlarında gerileme yaşanacak, enflasyonun büyük yeller esecek. Felaket anlatımları kusmuklarında boğulacak. Hükûmet 2023 ilerleylerinde bir zafer elde edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyasında ekonomik krizi çözen tek başkan olarak geçecek.

.

Leave a Comment