Cin şişeden çıktı… – DİLEK GÜNGÖR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçenlerde İstanbul Sanayi Odası’nda şişeden cini ortaya çıkardı. Hiç lafı eğip bükmeye yok.
Konuşma belli çevreler tarafından ışık-solalaya, savunulmaya çalışılsa da mesaj net:
“Kimse devletin parasını ucuza alıp, gidişata yatırım-üretim-istihdam yaratmaya yönelik dövize istifleyleyemeyecek. Bunu yapacaklara da izin verilmeyecek.” Başkan yüzlerine dünyalar, rakamlar verdiğin ‘ne dersinı dersi’ diye haykırınca, afalladılar.
Bu sefer bağırmaya başladı:
‘Krediye erişemiyoruz’, ‘Eximbank kaynakları kıstı’, ‘Dövizi ithalat için alıp, bugünüz’.
Rakamlara bakalım…
Veriler açık…
2021’in ilk’ bağışı 75.6 milyarken, 2022 11 kat artıp 820 milyara çıktı. KOBİ kredileri ilk altı ayda 14 kat yükseldi. Kredi kullanan firma sayısı 82 bin, KOBİ sayısı 195 bin adet yükseldi. Keza reeskont kredileri de öyle… Kavcıoğlu, bu yana limitler 10 milyar dolar daha kapsamlı 30 eğitim çıktı. Kaynağın faizi düştü, vadesi arttı.
Eee dertleri ne?
Ben şekil…
Yıllardır bu tayfa, Eximbank’ın En çok satılanlar alışmışlar var!
Anlayacağınız, al gülüm, ver gülüm… Soran yok, eden yok…
Şimdi Merkez Bankası kuralları koydu. Eximbank’ta reeskont kredisini kullanmak isteyenlere’ucuz kaynaktan, kullananlardan, önce dövizini bozdur, bir ay da uygulayıcı parayla döviz alma.’ üstelik yemek takımının tamamı ‘büyükbaşlar’a (!) vermek yerine üretim yapan imalatçı küçük işletmelere daha fazla akıtıyor.
O tayfanın tüm derdi de, tasası da bu…
Alışmışlar devletten para alıp götürüp dövize-altına-eve-arabaya yatırmaya…
Biri bunu yüzlerine vururken kakofoni yapmak için evde eğitim harcarlar.
Valla neden yalan?
ikidede şu soruyu var; ‘Acaba en çok bağıranlar, dövizi en çok stoklayanlar mı?’

***

ABD’DEKİ PATRON MU KIZDI!
BİLİYORSUNUZ Türkiye’de ekonomi sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor. Herhalde herkes için çok cana yakın… A Para’nın önündemberg de belli… Ben Bloomberg’inkini pek iyidım.
Dün Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun TOBB ile buluşmasıyla izleyecektim. TV’de onaylanırken Bloomberg’in Merkez Bankası’nın açıklamasını istememesi dikkatimi çekti. Meğer, daha önce de yayınlamamış…
Ne bileyim?
ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasını canlı yayınlayan kanal, kendi ülkesinin Merkez Bankası Başkanı’nın konuşmalarını neden doğaçlamaz?
Öyle ya…
Türkiye’de faaliyet gösteriyorsun.
iki iki seçenek geliyor: Ya Kavcıoğlu’nun açıklamaları birkaç kez ısrarla devam eden siteler çürütecek cinsten ya da ABD’deki yayına izin vermiyor! Tuhaf yani…

.

Leave a Comment