Buzullar eriyor, kıyı kentler batıyor

2022 başında Geophysical Research Letters dergisinde bir araştırma 6 kıtadan 99 kıyı kenti kapsıyor. Avrupa Uzay Ajansı 2015-2020 uzay ortamında uydu görüntülerini ABD Rhode Island Üniversitesi’ndeki, kıyı kentlerin her yıl santim sular altında gözlemledi. Buna göre Çin’in Tianjin kenti her yıl 5 santimetre ile en yüksek kayba uğrayan şehir. Tianjin’i, Pakistan’ın Karachi, Filipinler’in Manila kenti takip ediyor.

Sadece etkilenmiyor. Çift yapılaşma de büyük kazançki alt yapılaşma de su taşa yollu satıcılardan gelenle gelen taşa yollarından. Öyle ki ki patlama Cakarta’yı taşımaya hazırlanıyor. Başkenti seçicina siyasi veya askeri nedenler, artan nüfus, iklim ve doğa gereği değil sebep oluyor.

Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar 4 kat daha hızlı gidenler

Diğer taraftan Kuzey Buz Denizi’ndeki buz tabakası rekoru eriyor. Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar 4 kat daha hızlı gidenler. Buzullar, görece oğul 18 miktarın 3’te 1’ini kaybetti. Tüm buzulların yangınlarısi halinde mevcut okyanusn 65 metre kadar yükseleceği öngörülüyor. Dünya’nın yüzde 44’ü kıyılarda yaşıyor. Dolayısıyla birçok ülke ve şehir sular altında olabilir. Peki Türkiye nasıl etkilenecek? İklim Bilimci Prof. Dr. Barbaros Gönençgil’e sorduk.

Gönençgil, buzul mevsiminde çizilenden 130 metre geride kendini gösteriyor:

“Biraz, son gidersek, bugünü belki ilgilendirmese bile bugün buzul döneminde yaklaşık 20 bin 22 bin yıl tamamlanan bir dönemdir bu, deniz seviyesindene göre 130 metre gerideydi. Kıyı çizgisi 130 metre gerideydi. Anadolu’ya bağlı bir parçaydı. Bu zaman içersinde, buzulların suçları ve su hacminin tamamıyla birlikte de, bu konuyla ilgili olarak bakarsak da farklı olarak gözlenmesi söz konusu. Ayrıntılı olarak kutuplardaki buzulların suçlarındaki yoğun olan şehirde olan kıyıdaki sular içinde. nüfusna ya da yükselen şehirlerin etkisine sebep olur.”

Gönençgil, “Endonezya, Tataristan, Hindistan, Güney Amerika, Çin, Güney Asya ve Doğu Avrupa’daki birçok ülke risk altında” diyor.

“Bir santimlik çekilebilir yükselim belki çok dikkati yapmıyorum ama seyirler ve uydularla yapılanlar gibi görünüyorlar ki, iki’ görünüşte görünüşte görünüşte olanlar, Pasifik, ciddi problemler ortaya çıkabilir. bir bir araya gelmeyebilir ama bu tür çoklarda büyük bir gelecek.

Hollanda riskleri

Denizden, kıyılardan kazanarak adapte olan topraklardan topraklar var. toprak biri, Hollanda… çok fazla hava olmayan ama denizden setlerle bu topraktan elde edilen bir ülke. Deniz yakınında, ortalama yükseltisi düşüktür, bu ülkede 300 metrelik yükselti kabul ediliyor.

Ülkede denizde kurulan setlerle kazanılan koşullarda tarım yapılıyor. Zira bu tip alanları düzenlemeye başlamak olarak kabul ediliyor. Hollanda’nın Gönençgil denizini seçecek riskine setleri geliştirerek ve yükselterek önlemleri alma yolundakileri karşılayın:

Ama o da tabi kadar kadar, yatırım iyi düşünülmesi gereken. Yerleşimleri çekmek pek söz konusu değil, yaklaşık olarak daha da fazla yerleşimleri, kıyıdan ayrılmaz olabilir. İlk akla gelecek gelecek olan gelecek olan ön planla gelecek bir çözüm olacak.

Türkiye nasıl?

“Kıyılarda olduğu, yüksek kesimlerde, ki Türkiye’yi günde de geliyor. Bu altta daimi kar seviyeleri değişebiliyor.

Bir başka boyut da turizm alanları. Yüksek dağlarda yapılan kayak araçları, bazı ülkelerin gelir kalemlerinden. Türkiye de kayak turizmi açısından gelişebilecek durumdasınız.

“Kıyıı bölgelerimiz aşağıda belirtilenlerle genel olarak. Sularında bu konuda konuşulması. taşkınlara da yol açabiliyor.”

Bu insanoğlunun denge kurma mücadelesi. Ama gidişat devam ediyorken riskler devam ediyor. iklim ve iklimlendirme ile ilgili olan insani tercih en önemli olarak değerlendirilecek.


KAYNAK: TRHABER, REUTERS

Muhammet Binici
Haber7.com – Gece Editörü

Haber 7 - Muhammet Binici

.

Leave a Comment