BM Genel Sekreteri Guterres’ten korkutan uyarı: Nükleer yok oluştan tek bir ‘hesap hatası’ uzaktayız

class=”medyanet-inline-adv”>

“Şu ana kadar aşırıydık. Ancak şans bir strateji değildir.”

Dünya’daki genel canlar António Guter’in bu sözleri düşündürücü olduğu kadar korkunç da. Guterres, Ukrayna, Kore yarımadası ve Orta Doğu’ya yorumda bulunarak ve talihsizliklerle karşı uyarıyor:

BM’nin yetkilisi António Guterres, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Rusya’yı “tehlikeli antrenmanlarını ve uyarıyla” dövüştüğü gibi, ‘bir yanlış anlamanın nasıl bir yol açabileceği’ konusunda bir saldırıya uğramadı.

BM Genel Guterres'ten korkutan uyarı: Nükleer yok oluştan tek bir 'hesap hatası' yokuz

Çocuklara Genelkurmay’da António Guter’in hikayeleri anlatılıyor

class=”medyanet-inline-adv”>

SOĞUK SAVAŞ’TAN BU YANA BİR İLK

New York’ta, kritik önemdeki bir Nükleer Silahların Yayılması Önleme Antlaşması (NPT) görüşmesinin kapsamında eğitim Guterres, dünyanın’s karşıoğuk ile hedefinden bu yana yakın bir çarpışma’ ile ile ilgili hakkında konuştu.

Rusya’nın Ukrayna ile olabileceğina ve Kore yarımadası ile Orta Doğu’daki gerilimlere değinen Guterres, ‘nükleer imalar hakkında’ krizlerin tırmandığını söyledi.

Genel Sekreter, silahların buluşması için 1970 yılındaki uluslararası bir anlaşma olan NPT’nin 10. gözden geçirme toplantısında konuşmada, “Bugünkü imhadan, kaza bir yoktan yalnızca bir yanlış anlama, bir yanlış hesaplama” kapsamındadır dedi ve etti:

“Şu ana kadar savaştık. Ama şansı bir strateji değildir. Şans, çarpışma değil çarpışma değil jeopolitik gerilimlere karşı bir kalkan da.”

NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINMIŞ BİR DÜNYA

António Guterres, bu sözlerle birlikte insanlığı silahlardan arınmış bir doğru yeni bir yola koymaya çağırdı.

BM’nin New York’taki gözlem toplantısı, Covid-19 nedeniyle 2020’den bu yana birkaç kez ertelenmişti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Guterres, konferansın görüşmeyi ‘güçlemek’ ve ‘çevremiz içinde olacağımız için uygun hale getirmek için bir şans’ olduğunu söyledi.

Genel sekreter, “Nükleer silahları hazırlıklar, asla kullanılmayacaklarının tek müşteridir” diyerek, ABD’nin 6 1945’te Japon mutfağına atom bombası atının yanında için Hiroşima’yı ziyaret de anlatacakları ekledi.

BM Genel Guterres'ten korkutan uyarı: Nükleer yok oluştan tek bir 'hesap hatası' yokuz

Konferansta yapılan uyarılara tüm dünya kulak kesilmeli…

DÜNYA GENELİNDE 13 BİN NÜKLEER SİLAH VAR

“Şu anda dünya çapında cephaneliklerde yaklaşık 13 bin nükleer silah tutuluyor. Bütün bunların, risklerinin ve savaşların planlarını önlemeye yönelik gelişmelerden bir zamanda bir şekilde düşünülmesidir”.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ocak ayında, BM konseyinin daimi üyesi – ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa – silahların daha fazla ön hazırlık sözü.

ABD-FRANSA-İNGİLTERE ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI

Pazartesi günü, ABD, İngiltere ve Fransa ortak bir bildiride “nükleer bir kazanılamayacağı ve asla değiştirilmemesi” sözleşmelerini yinelediler.

Üçlü, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra kaza kaza alarma denemelerini açıklayan Rusya’yı da hedef aldı ve NPT kapsamındaki uluslararası taahhütlerine saygı duymaya çağrılacak. Bildiri şöyleydi:

“Rusya’ Ukrayna’ya yönelik basitsiz ve hukuksuz saldırganlık yapısına sonra, Rusya’yı sorumsuz planlamak venın son hazırlıklarını yapıyoruz.”

class=”medyanet-inline-adv”>

KREMLİN İDDİALARI KABUL ETMİYOR

Kremlin’e göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın anlaşmasının “harfine ve ruhuna” yaşadığı ve kaza bir savaşta “kazanan” konusunda ısrar etti.

Rusya’ya ajanken, ABD dışişleri bakanı Antony Blinken, “yasadışı denemeyi genişletmeye devam eden” Kuzey Kore’yi ve “nükleer sistemi tırmandırmaya devam eden İran’ı” da kınadı ve bunlaraları’kritik bir anda’ tamamlayıcısının uçaklarının çizdi çizdi.

Daha önce başlamadan önce Joe Biden da Rusya’nın kazalarının savaşlarına çağrılmıştı.

BM Genel Guterres'ten korkutan uyarı: Nükleer yok oluştan tek bir 'hesap hatası' yokuz

İran da, tüm olabileceklerden vazgeçmiyorclass=”medyanet-inline-adv”>

ABD: YENİ ANLAŞMAYA HAZIRIZ

ABD devleti, yönetimi, 2026’da sona eren Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’daki kıtalararası sınırlayıcı sınırlayan anlaşma olan yeni bir başlangıçla karşılaşacak “hızla alevlenmesi” hazır olduğunu yineledi.

191 NPT’yi, silahların hedefini hedeflemekte olan NPT’yi, silahların hedefini hedefliyoruz.

2015’teki son yayında makyajında ​​düzenli olarak karşılaşmaya varamayanlar.

Japon başbakanı Fumio Kishida, “O plastik ambalajlardan arındırılır. “Nükleer silahların olmadığı bir zamanda giden yol daha da zorlaştı. Yine de vazgeçmek bir seçenek değil.”

.

Leave a Comment