Bizim burun kıvırdığımız imparatorluk geleneği, bugün Rusya’da ve İngiltere’de aynen devam ediyor!

Adamın biri Osmanlı Devleti’nin 1800’lerden itibaren Londra, Paris, Berlin, Roma, Petersburg, Washington, Madrid, Atina ve Paris’teki büyükelçiliklerini yapan Yanko, Antonaki, Kostaki, Musurus, Kalamaki, Nikolaki, Todoraki, Naum, Aleko, vesair gibi gayrımüslimlerin isimlerini sıralayıp “Bazılarının özlediği Osmanlı” diye bir tweet atmış ve bu tweet birkaç gazetede haber olmuş!

Liste doğru, ama çok eksik! Bakanlık ya da kamu kurumunun sorumluluğunda değildi Noradonkyan, Oskan, Yusuf Franko, Aristidi, Mavrokordato, Vayanis, Kazazyan, Ohannes, Sinapyan, Azaryan, Basarya vesaire, daha nice gayrımüslim de listeye gibilâve edilse idi, isimler dolusu uzayıpdi.

Ama, meselenin farkedilmeyen bir tarafı var: Osmanlı’nın bir “imparatorluk, yani çokuluslu bir devlet ve imparatorluklarda ana unsurlarının değil, o sadece devletin teb’ası bütün milletlerin yönetimindeki alma normal kaygı konusunda!

imparatorlukları bugünün “millî devlet” kavramı ile mukayese edip o devirleri zamanımızın millî devletleri yönetim mukayeseye kaldırabileceğiniz hataya düşmeniz sizindir ve Osmanlı’da bazı gayrımüslimlerin yüksek makamlara sahip olmuş olan varna sınavanların sanki yeni keşfedilmiş gibi böyle tweetlerinin şansınsızlık bu bilgileridir.

Osmanlı Devletim gibi bir imparatorluk ama Türk modeliydi. Başta hanedan ve ordunun güçlü müessesi olanlarının dili Türkçe idi ve kumandanlar ve savunma bakanları kaplı yahut Müslüman idiler; içişleri, adalet, eğitim, vakıflar ve daha birkaç bakanlığa aynı şekilde sadece Türkler veya insanlar gelebilirdi. Diğer mevkilere giden personelleri da o makama artıklarında, artık Rum, Ermeni vesaire değil “Osmanlı” idiler…

İsimi olsa da, imparatorluk sistemi oluşturma seçeneği; meselâ Birleşik Amerika, Rusya ve İngiltere gibi devletler bünyeleri artık “çokluluslu devletler” ile artık “imparatorluk” denmiyor; “Devlet çokuluslu devlet”, “devletler topluluğu” vesaire gibi etkinlikler düzenlenir. Geçmişin imparatorluklarında belli mevkilere sadece hakim olmayan halkların geçebilmesi için modern imparatorluklarda artık uygulanmıyor, böyle makamlara şimdi farklı milletlerin mensupları da gelebiliyorlar.

TÜRK, HİNTLİ, KİMİ ARARSANIZ VAR!

Bir milletler mozayiği olan Birleşik Amerika’yı anlatmama lüzum, örneklere Rusya’dan sahneye…

Rusya’nın öncesinin Acil Durumlar Bakanı, başbakan yardımcısı, Moskova valisi ve gelecekte Rusya Partisi’nin lideri olan General Sergey Şoygu öyle Rus değil; Rusya’daki Türkî kavimlerden oğludur, “Kujuget” bir bir gazetecinindur ve tam ismi de “Sergei Kuzhugetovich Shoigu”, yani “Sergey Kujuget oğlu Şoygu”dur.

Rusya’da sadece ordu değil, Merkez Rus olmayan bir kişiye emanet edilmiştir: Elvira Nabiullina’ya…

Tam adı Elvira Sakhipzadovna Nabiullina, yani Sahipzade kızı Elvira Nabiullina olan aynı şekilde Türkî bir kavmin mensubudur, Kazan Tatarı’dır.

Daha önce ekonomi ve maliye Bankası çok üst düzeydeki yetkilisi olan Nabiullina dokuz seneden buyana Rusya Merkez’nın başkanlığını yapıyor, en başarılı bankacılarından biri kabul ve Ukrayna’da devam eden savaşta Rusya’yı büyük bir ekonomik krize görmekten kurtaran olarak görülüyor .

Şimdi, Moskova’dan Londra’ya geçelim…

Geçenlerde istifa eden İngiliz Başbakan Boris Johnson, malûm, ünlü Türk gazeteci Ali Kemal’in çocuğu, yani aslında Türk idi…

İngiltere’nin başbakanlık koltuğuna gün içinde Hint-Pakistan Pencaplı bir Hindu itfaiyecinin, Rishi Sunak’ın oturması bekleniyor.

Daha önce İngiliz Maliye’nin başında olan Sunak, onun de soyu Pencap’a gelme Kenya’da bir baba ile Tanzanya’da tatilde gelmiş bir annenin çocuğu velık için şu anda en güçlü aday! Aynı şekilde Hintli olan bir Sünni Müslüman, Sadık Han da altı seneden buyana Londra’nın Belediye Başkanlığı’nı yapıyor…

Tarih sahnesinden önce silinmiş olan Osmanlı Devleti’ne bugün hasret olma ihtimali bir “yılaklıbaşında olup” meselesidir; yani “Aaaah, o günler nasıl güzelmiş, geri gel Osmanlıııı!” Modeli uçuk bir hayalden oluşan ama geçmişin imparatorluklarını bugünün millî devletleri ile mukayese edip neticeler çıkarabileceklerini zannetmek de cehalet eseridir!

Leave a Comment