Bilim camiasında büyük yankı uyandıran gelişme! Kadın ve erkek olmadan embriyo üretildi

almanya‘da bilim tarafından yapılan bir çalışma büyük heyecandı. gelişme, sperm veya yumurtaya ihtiyaç duymadan, kök kullanılarak yapay embriyo üretti ve Bizim rahim dışında uzun süre büyütmeyi başardı. Üretilen embriyonun önceki benzer modellerden daha uzun süre dayanabilmesi için de bir biyoreaktör oluşturma. Bu hafta finalli dergi Cell’de yayınlanan araştırma, biyologların planlarını daha kapsamlı araştırmalarına ve finallerinde yaşanan olaylardan daha iyi anlaşılacaklarına kavuşacak.

Bağımsız Türkçe’de yer alan habere “Weizmann Bilim Enstitüsünden kök hücre biyoloğu ve ekibin lideri Jacob Hanna, bir adımda, insan kökten ile aynı deneyi tekrarlamayı umduklarını söyledi. Daha önce başka bir yerde araştırma yapmakta geçmişteki yapay yapaylar geliştirdiklerilere imza atmıştı. Bunlar sadece ilk aşamalarını yapabilmişti.

Ancak gerçek hayata ulaşmaya yönelik organlar oluşturamadığı için bu deneyler sadece ilk aşamayla gerçekleştirilmelidir. Yeni ise embriyoların besinlerle dolu sıvı şişelerin içinden dönüşünü sağlayan bir kuluçka makinesi içeriği. Yardım için kullanılacak öğelerin kullanılmasına ilişkin bilgiler bir şekilde kullanılacaktır. Yapay embriyolar, “hücresel düzeyde çok benzerliklere, gerçek olanlarla”.

Leis’ten kök hücre biyoloğu Niels Geijs Geijsen Tıp alanında ortaya çıkacak ” Üniversitesi kullanım amaçlıdır. Deneyin 8. bu yapılar, 8,5 günlük doğal embriyolara çok benziyordu. Atan bir kalbe, belirgin baş ve kuyruk uçlarına, iskelet kasına gelen segmentlere, kullanışlı bir beyin ve omuriliğe göre.

Almanya Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment