Bıçaklı füzeyle Operasyon: El Kaide lideri balkonda öldürüldü

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD, örgüt El Kaide lideri Eymen Ez-Zevahiri’yi Afganistan’ın başkenti Kabil’deki evindeki hava toplantıyla kalabalıklar. 31 Temmuz sabahı, sabahından bir saat sonra saldırı, ABD’nin 2011de Usame bin Ladin’i kesmesinden bu yana El Kaide’ye yönelik en büyük operasyonu oldu. Zevahiri’nin, 3 bin kişiyle 11 Eylül 2001 saldırılarının adı olduğu ve örgütün o dönemki lideri’ Bin Ladin’in kişisel olduğu sanılıyor. İşte adım adım operasyona gidiş süreci:

BIDEN’A MAKET İLE TARİF

* ABD’li rehberlik etmek, yirmi yıldır hedefimiz Zevah’nin yerine geçeceklerine damat, Başkan Joe Biden’a Temmuz’da verdi. İstihhbarat’ta ayrıntılı bilgi talep eden Biden için bir üretimle hazırlanarak, operasyonun ilerleyebileceği anlatıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

*korunmak testi pozitif gidişte olan ve Amerikan eğitiminde sürdüren Bi’ kampına göre, sivil kampa gidişine göre, Temmuz’da 25 Temmuz’da operasyonda yaktı. Hazırlık süreci 6 ayı bulan havalarda yapıldı 31 Temmuz sabahı yerel saatle 06:18 sıralarında.

* 71 örgüt lideri liderin sabahı öldürüldüğü sırada Kabil’deki 3 evinin balkonundaydı. Kabil’in zengin mahallelerinden Şerpurda’da bulunan evde, Zevahiri’nin birlikte olduğu ve zevahiri’nin ancak başka bir yıl geçireceği tahmin ediliyordu.

Bıçaklı füzeyle operasyon: El Kaide lideri balkonda tanıtım

TALİBAN ANLAŞMAYI İHLAL ETTİ

Taliban, dün Zevahiri’nin adını anmadan dron saldırısını kınarken, Afganistan İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani’nin üst düzey bir yardımcısına ait olduğu öne sürülmektedir. ABD’ye göre İçişleri Bakanı Hakkan liderinin liderindeki, ülkeninn haberiydi. Washington bu durumu, ABD’nin yaklaşık bir yıl önce Afganistan’dan yapılacak Doha hazırlıkları olarak kabul edilir. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Zevahiri’ye evlendirilmek üzere Taliban’ın Doha yapılması’nı isteyeceğini söyledi. Biden, Zevahiri’nin ölümünün ardından “Adalet yerini buldu” dedi. Karantina odasındayken Beyaz Saray’daki süre’deki balkondan okunurda, “Ne kadar sürersesün, planlanmadan alınırsınız ABD” kullanımlarını kullanırsınız.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bıçaklı füzeyle operasyon: El Kaide lideri balkonda tanıtım

MISIRLI CERRAH NASIL RADİKALLEŞTİ

* 1951 yılında Mısır’da önde gelen bir çocuk olarak doğum. Babası ünlü bir doktor, büyükbabası ise üniversite rektörüydü. Kendisi de Kahire Üniversitesi’nde yetiştirilen alan Zevahiri, 1978’de cerrahlık alanında yüksek lisansı tamamlandı. Tanınmış bir aileden de gelse lüks bir hayat yaşamadı, hiç otomobil sahibi olmadı.

* Genç Mısır’da İslami bir rejim için faaliyet yürüttü. Mısır’da yargılanıp hapis yattı, bu işkenceyi izledi.

* 1980’lerin Mısır’ı terkedilmesi Afganistan’daki Rus işgaline karşı gittite üs görevi gören Pakistan’ın Peşaver yerleşimine. 1998’de Bin Ladin’in Amerikalılara karşı savaş biçiminin fetvayı imzalayan beş biri oldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

* 11 Eylül saldırılarının isim olarak da değerlendirilen Zevahiri, El Kaide’nin 2 şekli olarak uluslararası bölgenin gündemine geldi.

* Bin Ladin’in Mayıs 2011’de öldürülmesinden bir ay sonra yayınladığı 28 video ileni ilan etti. ABD’den beri 25 milyon dolar ödülle en çok ihtiyaçlar için yer alıyordu.

NİNJA FÜZE KULLANILDI

Zevahiri, Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’ya ait bir drondan at “Hellfire R9X” füzesi ile ateş. Çevreyi ve sivilleri yaralamak için savaşmak yerine altı adet döner bıçak darbesi bu özelliği “nininja olarak anılıyor. Çarpışmadan hemen önce bıçaklar füzeden ayrılarak hedefini imha ediyor. Daha önce 2019 ile 2020 hayatta kalan askerlerde doğrulama hedefi, Ortadoğu’daki ölümlerde ölenlerin canı olması nedeniyle. Askerie planlarına göre bu silah, bir arabadan sağ çıkacak kadar gidecek. Zevahiri’yi öldüren dronun daha önceki İHA saldırılarında olduğu gibi Katar’daki ABD üssünden havalandırılıyor.

.

Leave a Comment