Bakan Koca açıkladı: Türkiye’de maymun çiçeği vakaları yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de maymun çiçeğinin 5’e yükseldiğini belirtti.

Bakan Koca: Türkiye'de maymun çiçeği vakaları yükseldi

Sağlık Bakanı Koca, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bakan Kabine Toplantısı haberi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişkin şöyle konuştu:

*Şu ana kadar kandırmak 5 maymun virüsü hastasıydı. Bu 5 muayenesi filyasyon ve yakın çevrede geçirildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi.

*1 hastamız izolasyonda. Sağlık açısından iyi, hiç bir sorun yok. Sezon sıkışıklığının temel nedeni, kapalı çok yakın ve uzun süreli sözleşmelerle bulaşmadır.

*Ülkemiz bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riskli taşımamaktadır.

Corona ünitesiyle ilgili Koca, Omicron ünitesiyle ilgili Koca, Omicron’un diğer türlerine göre daha hafif olacak şekilde geziniyor, “Hatırlatma dozlarının önerilerini öneriyorum. Ayrıca ayrıca ileri yaştaki güvenliğimiz” diye konuştu.

Sağlık özlük haklarıyla ilgili olarak da yanıt veren Bakan Koca, “Yeni bir hazırlıkk. Adaleti temin etmeye, benimsemeye başlamadık. Taşlak ile ilgili görüşlerine açıldı. Yakında piyasaya sürülerek 15 Ağustos’ta girecek. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının durumu ile ilgili problemler kolay çözülecek” dedi. (DHA)

Türkiye'de maymun çiçeği vakası var mı?  Bakan Koca açıkladı İlginizi Çekebilir Türkiye’de maymun çiçeği vakası var mı? Bakan Koca açıkladı

.

Leave a Comment