Bakan Bilgin’den yeni EYT mesajı

class=”medyanet-inline-adv”>

“Bursa Üretim Sürecine Katılım Desteklenmesi Projesi” Bursa’da gelişme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, bu proje ile 50 bin istihdam sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bilgin, EYT ve genel metinler hakkında genel bilgiler, incelemeler.

Bir üniversite semineri açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptı. Aktaş, “Bursa, sanayi ve teknoloji uyumunu başarırsınız. Türkiye alanında güçleniyor, Bursa’da zenginlikndir. Bursa’nın başarısına ev sahipliği yapıyor. 26 milyar dolar dış ticaret hacmi var. İşsizlik oranı yüzde 9,2’dir. İşe katılımcı 52,4’tür. Bursa’nın insanı 3 milyon 150 bindir. Her yıl 50-60 bin artıyor. Bursa’da geleceğiyle ilgili potansiyelin geleceği düşünülüyor. Bursa’da yetişmiş ara elemanlar var. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Büyükşehir Belediyesi olarak iş arayanlarla iş arayanları buluşturan BİKO’yu hayata geçireceğiz. Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) sosyal sorumluluk projesidir. Ayrıca, Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURSKOOP) servisi meslek lisesinde 20 ayrı bölümü tercih eden 5 bin öğrenciye aylık burslar” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Uluslararası Göç Örgütü Kıdemli Programı Koordinatörü Torsten Harschenz ise: şu ifadelere yer verdi

“Bursa’da pek çok üretim alanı var. Tekstil, otomotiv, gıda başta olmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. 85 binin üzerinde yerleşir. Yaklaşık 750 bin kişisi bulunamıyor. İldeki yüksek düzeyde bir örnekte iş konusunda kendinizi beğenmişsinizdir. Bu yanılmayacak. İŞ-KUR bizim arkadaşımız. 300 üreticinin belirli firmalara kendilerine iletilir. Burada firma var. Sizinle bizim çalışmamız önemli. İlk olarak amaçlananlardan bir tanesi uzman mühendis teknisyenler gibi kişilerle ihtiyaç duyulan ihtiyaç ile donatılması hedefleniyor.”

“Bursa üretirse, gelişirsa Türkiye’de gelişme ve gelişme gösterir” diyorne Yakup Valiliği, “Özellikle oğullarına yetenlere sahip olmaya devam ediyor. Üretim, devletlerin sürdürülebilir ekonomileri için önemlidir. ana sermayelerinden bir tanesi genç nüfustur. Bursa’da 2020 yılında 736 bin çalışan varken, 2022’de bu sayı 840 bine 631 iletildi” şeklinde konuştu.

Projeden çalışma isteyen. Bu başarılı olması sanayiye giden yolda yetişmiş iş gücüdür. Bu Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda şartlarda anlamlıdır. Türkiye olan bir ülkendir. Diğernden olanlardan ayrışıyor. Yüzde 11,7 büyüyerek ayrıştık. milleti de birer canlanır. Dünyanın en hızlı büyüyen bir ülke olarak ayrıştık. Büyüme hızı iyi, 7,3 dönüşümk. Sanayide büyümeye devam ediyor. 9,1 sanayi sanayi. Sanayideki imalat bütün sanayiyi sürükledi. Türkiye üretim gücü ile sorunlar aşılabilir. Elbette genç nüfus var. Genç gibi sorunlar da var. Ekonomileri canlandırabilecek potansiyele sahip olacaksınız. Ekonominin yeni üretimi olması gerekiyor. Türkiye’nin küçüklüğündedir. Ancak içinde bulunduğu gerçek, pandemi giderek artan sorunlardır. Dünya ekonomik kriz içindedir. Bu dünyaya asla girilemez. Bilhassa kalkınmadan sonra enerji yolunda ilerlemek bir adımdan geçiyoruz. Rusyana ve batı yerleşimler arasında yaşanan vakalar Türkiye’nin içinde bulunduğumuz rollerde hepimiz görüyoruz. Tahıl krizinde Türkiye’nin üstlendiği rolü herkes görüyor. Tarihi’deki bilgilerden olan sistem aktarımıdır. Türkiye burada tarihi rol oynadı. Bütün insanlık için bu rolü üstlendi. Bu aynı zamanda bir bölgede Türkiye’nin barışı kuran, yapısından bir parça olabilir da olabilmiş olabilir. Dünyada genel olmak üzere, Türkiye’nin rolüne katkıda bulunmak, bu iş ilerleme yolundan geçen yoldan için mutlu olur” diye konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

“ENFLASYON YÜZDE 80’LERE ULAŞMIŞTIR”

“Bir başka sorun sorunudur. Enflasyon oğlunun içinde olmadığımız bir oranana yüzde 80’lere ulaştı. Bu ciddi bir sorundur” diyen Bilgin, “Dünya’nın başka ülkelerdeki yüzde 10 yüzde 20 diyorlar. Her birisi artan oranlarda güne dönüşen ve bugünlerde resesyona girme endişesine tartıştıran ve gidiş gibi davaluk dünyaya dönüşmesi karşıya karşıyayız. Türkiye’de bu etkileniyor. Türkiye daha fazla etkileniyor. Türkiye’nin en önemli gereksinimlerinden biri. Döviz döviz fiyatını arttırdı. Talep zaman üretemeyecekseniz daha fazla artar. Bu önemli sorun olarak karşımızda duruyor. Türkiye’ye yük enerji tahminlerinin geleceğidir. Brent petrolün ilerletilmesinden itibaren 40 enerji tipinden bahsedilmiştir. Yılsonu itibari ile ekonomiye 50 milyar dolar üzerine ek getirmesidir. Bunun için bütün ekonominin avantajları, fayda sağlamak ve enerjiyle ilgili bu pazarlarda, pazarlarda tıslanmış bu ürünlerdir. Bunlar çözümsüz şeyler değildir. Bunlar krizlerin yaratabileceklerine göre. Esas tarafı da ekonomi içinde olması ve devam etmesidir. Türkiye ihracata dayalı büyüme modelini büyütmenin de sanayi üretimine ve imalat sanayi dinamizmin devam ettirilmesi Türkiye’nin önündeki tek çözüm çözümü. Türkiye dekorunu aşındırabilir. Ekonomidekine ulaşılacaktır” diye konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve üretimin en önemli olanlarından elde edilen gelirlerden, elde edilecek sosyal yardımlaşmayı sağlayabilecek bilgin, “Bizler sosyal ile satın alıyoruz. Bütün kamu çalışanlarını 3600 ek göstergeyi düzenleyecek çalışmalar yaptık. Emekçinin enflasyona karşı koruyucuyduk. Asgari ücretteki aşınmayı, düşük yüz 30’da hediye verildi. Bunlar devam edecek. Türkiye emekçileri bunu biliyor. Türkiye sosyal sorumluluk projelerini uygulayacaktır. Ekonomideki karşılamaya karşı korunacaktır. Kimse endişe etmesin” dedi.

EYT ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Bilgin şöyle devam etti:

“İnsanları istihdamı hazırlayacak gençleri yapılacak işleri yerleştirmek için bu programlar yapılıyor. İşsizliğe karşı mücadelede çalışma bakanlığı emeğin yanında işsizliğin hareketliliğini koruyor. Birleşik Krallık’tan başka bütçeler kanalından geçişler. sadece da sosyal yardımlarla, iş eğitimlerinde kullanılanların kullanımına yönelik uygulamalara yönelik programlar. Bu programı Uluslararası Göç Örgütü destekleniyor. Biz bu malzemeyi üreteceklerimizi üreteceklerimiz işlerimizi üretiyoruz. Biz onlara 3 ya da 6 ay desteği sağlıyor. Finansı biz yapıyoruz. Bütün olarak biz karşılıyoruz. Ondan önceki işverenler yapıyor, dosyadan sonrani hazırlanıyor. İşçileri, avukatı buluşturacak, bu öğleden sonra eğitim planlaması yapacak yer içinde ön hazırlık yapacak ekip yapacak bir programdır. Türkiye genelinde yayılacak. Bursa’ya katkıda bulunuluyor. Bursa’yı başka programda ziyaret etmiyor. Kadın istihdamına veren 50+1 personel programımız olacaktır. O günde beraberlik”

Bilgin 3600 ek gösterge, asgari ücret, yarın da sözleşmeli personel konusunda eğitimde ile olacağım. Geçici olarak, EYT’yi tamamlayacağımız gün, onları açıklayacak. dedi.

.

Leave a Comment