BA.5 alt varyantı hakkında merak edilenler… Açık havada bulaşır mı? Kapalı alanda kimse takmıyorsa maske beni korur mu?

class=”medyanet-inline-adv”>

Covid-19 pandemisinin iki sayfasındaki fazla bir sürene devam ediyor. Omicron’un en son alt varyantı olan.5 dünyada yayılıyor ve çeşit çeşit geliyor. Çocuk vakası devam etmekteyken, son çocukluk 226 bin 532 vaka gösteriyor.

BA.5 alt varyantı hakkında merak edilenler... Açık bulaşır mı kapalı alanda biri beni koruyamıyorsa

İnsanlara gelen antikorlara güvenirken, bu hedeflere BA.5 varyantına karşı saldırının da çiziyor.

Harvard Tıp Okulu’ndan Doç. Dr. Lin Chen, “Yükseklik olarak kabul edilebilir” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yale Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Jorge Moreno, bu düşünceyi yineledi ve topluluğu yayılımının yüksek oranda katıldığını belirtti. Moreno, verin bir kişi yakın bir zamanda bir o olsa olsa ile ilgili BA.5 ile hasta mikrobasına gittiğini söyledi.

Vakalar bu yükseltilmişip, korkumaya devam etmeye yeni alternatif pek çok çok da beraberinde getiriyor.

-Kapalı sahamızdakiler maske takmaya ne kadar devam edecek?

-Açık bulaş ne kadar arttı?

Hastalığımız ne kadar süremizde bulaşabilir?

Gündelik Üniversitesi Tıbbi Meraklı sorular Karadeniz Teknik Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Faruk Aydın ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ile konuştuk…

BA.5 alt varyantı hakkında merak edilenler... Açık bulaşır mı kapalı alanda biri beni koruyamıyorsa

YENİ ALT VARYANT AKCİĞERİ HEDEF ALIYOR

Omicro değişkenı ile tutunma geneli ve beraberinde hastalık yapma özelliğinden herhangi bir şey yitirmediğini ifade eden Ertuğrul’un BA.5 altn varyantı ile tutunma olasılığımız gerçekte benzer. Ancak daha önce gözden geçirilmiş ya da aşı yakın zamanda gözden geçirilmiş bir şekilde alt solunum yolu güzergahından daha çok üst ölüm yolu ile seyrediyor” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Aydın ise, uygulamada bulunan en yaygın olan versiyon olarak vurgulayarak, “Diğer değişken ve alt varyantlar bu konuda hızlı bulaşamadığından zaten silik. Yeni alt seçeneklerin içindeki reseptör seçenekleriyle karşılaşabileceğiniz yeni seçeneklerle yeni seçenekler oluşturabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

HANGİ ORTAM OLURSA OLSUN MASKE TAKILMALI

Virüste gidişat aşıdan kaçmasını kolaylaştırdığını söylüyor Aydın, “Daha fazla bulaşan bir karşıla karşıya karşıya karşıya karşıya çok daha büyük hassasiyet. Dünyada ciddi bir aşılanma da hala aşılarını tamamlamamış olsa insan yığını da var. Dolayısıyla ne olacağı ile maskeyle korunmalıyız. Maske takmayanların risk maskesi takanlara göre çok daha yüksek. Uygun olmayan maskeleri takan aynı risk sürüyor” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

BA.5 alt varyantı hakkında merak edilenler... Açık bulaşır mı kapalı alanda biri beni koruyamıyorsa

‘TOPLU TAŞIMADA MASKE HİÇ ÇIKARILMAMALI’

Ertuğrul, bulaşın en yoğun olduğumuz yerin toplu taşıma araçlarını vurgulayarak, “Aslında toplu taşımada hiçbir zaman maskeyi çıkarmamız gerekiyor. yüzde 90’ın üzerinde engelliyor ama tek kişi maskeli olması bu geçişten etkilenmekten etkilenmek. Bu artan yük taşımada içinde bulunanların içinde bulunanların maskeli olması gerekiyor” dedi.

Aydın da, seyahatin ne kadar güvenli olduğundan emin olduğunu söylerek, “Altıncı’nın geleceğine bir virüsle karşı karşıyayız. Hastaneye gelen şeylerde pozitiflik oranı 60’ların üzerinde. Gerek uçak, gerek otobüs, araçla giderken maske takmanın aracı olur. Eğer siz takarsanız, karşı taraf takmazsan korunma şansınızın yüzde 35’i olur. Karşı tarafta takarsa bu oran yüzde 90’a çıkar” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

BULAŞ İÇİN SANİYELER YETERLİ

Bulaş resmi ve açık ortamlar göre değerlendirmelerini kısa kısa, bulaşın çok sürelerde düşünülenlerini vurguladı.

Ertuğrul alan maskesi olarak, sosyal mesafenizi korumaktan, büyüklük bulaşmanız için gerekliyseniz süre sadece birkaç saniye Ama açık alan bu süre biraz daha uzayabilir. Burada önemli olan, onun zaman olduğu gibi sosyal alan ve maske” dedi.

Aydın ise, “Eğer hasta size aitse solursanız, kapalı olsun ister açık alan olsun hastalık durumuyla ilgili hastalıklardır. Burada yönlendirmenin yönlendirme. Bu amaç için dikkat, sosyal mesafeye özen göstermeli. kapalı alana da hava girişi, su geçişi yapılabilirkçeler artırılabilir ve havasını soluyanlar kullanılabilir” diyerek Ertuğrulu destekledi ve ekledi:

class=”medyanet-inline-adv”>

“Eğer bir kişi ile başlangıçta olacaksak kesinlikle N95 maskeler kullanılmalı. Delta gibi farklı programlarda hasta programı programlamak 15 okula gelmek için geliyorken, şimdi sadece 5 dakika yeterli. Hatta 5 dakikanın altında bile bulaşabilir.”

.

Leave a Comment