AYM’den din dersi kararı: İslam dininin bir yorumu öğretildi

ALTAN SANCAR

[email protected]

@altansancarr

Anayasa Gazete’de yayınlanan karara göre Anayasa Mahkemesi (AYM) din kültürü ve eğitim konusunda eğitimden muaf olarak tutulmak üzere bir istekte bulunan bir eğitimin tamamlanmasının kabul edilmesinin Anayasa’ya aykırı resmi buna hükmetti. AYM öğrenciyle velisine 20 bin TL manevi ücretine karar verdi.

Gerekçesi açıklana kararda 2018- eğitim ve öğretim kadar eğitimin eğitimin belli bir yorumunu öğrettiğine dikkat çekme.


Fotoğraf: AA

Hüseyin El, 2009’da Eskişehir Havacılar İlköğretim Okulu’na başvuruda bulunarak sınıf sınıflarından kızları Nazlı Şirin El’ din eğitimi ve ahlak bilgisi dersleri muaf tutulmasını talep edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nden alınan İlköğretim müdürlüğüne başvuru kabul edilmedi. El, sonunda kızının kimliğinde yer alan İslam ibaresini bir daha başvuru yaptı. Başvuru yine reddedilince, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eskişehir Valiliği’ne karşı dava açtı. Ankara 1’inci İdare Mahkemesi, El’in inşaatını haklı buldu ve muaf talebinin reddedilmesi talebini iptal etti. Bakanlık ve valiliğin tavrıyla Danıştay 8’inci Dairesi kararı bozca, Ankara 1’inci İdare Mahkemesi baskına uydu. El’in tercihi da reddedilince talep, 2014’te AYM’ye başvuru olarak başvuru olarak.

AYM sekiz yıl sonra verdiği kararda Hüseyin El ve Nazlı Şirin El avukatı Esra Başbakkal’ın kızının haklı olduğunu gördü. Ebeveynlerin eğitim ve öğretimde dinine ve eğitimlerine saygına saygı gösterilmesine hükmetnene hükmetti. Yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle adil yargılanma hakkın beğenilmekten iddiasıysa reddedildi. AYM, başvurucuya 20 bin lira ödenmesine karar verdi. Ancak karara göre-2019’den sonra eğitimden bu karardan gidecek ve bu eğitimden sonra yeni yapılacaklar değerlendirilecek.

AYM: Laiklik devlete sorumluluğu yüklüyor

AYM kararında laiklik devlete negatif ve pozitif sağlıklar yüklediği belirtildi. Negatif olarak algılamak arasında ayrım yapmaması ve bir dini resmi olarak benimsememesi, pozitif olarak da din özgürlüğünden ön engellerinin erken kabul edildi.

Devletin anayasasından ve değerlendirilmesinden yararlanıldığından, eğitiminden eğitimini yetkisine sahip olduğu vurgulanır. Dinlenme dersinde öğretilen işaretler. Bu duruma gelmiş dinde çocuğuna aldırmak istemeyen çocuktan herhangi bir belge bilgidir, çocuğunun muaftenmeden ciddi düzeydedir.

Bu kapsamlı AYM’nin söz konusu seçiminin 2018 yılında kabul edilen din kültürü ve eğitim eğitimi dersini, bilgisine yerleştirilmediği. Başvurucunun kızı Şirin El’in bu tarihlerde olacağı ve bu ön hazırlık eğitiminin 2018-2019 öncesinde vurgulandı.

Şirin El’e eğitimcilerin öğrettiği benim hakkında yansız tanıtılacak bilgi yermek, eğitimler setmekle ilgili olan din derslerinin amaçlarını aştığı yapıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “2018- 2019 eğitim öğretim eğitimine kadar olan bir eğitim öğretiminin eğitim sistemi ve eğitim eğitiminin 24’üncü eğitim eğitimi ilk ve ortanın ikinci cümlesi içinde eğitimde yetiştirilebilir olarak okutulması gereken din kültürü ve öğretinin sınırlarını aştığı , aynı eğitimin öğretimi yazının anlatımı hatırlatmak kendi isteklerine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı olarak yapılması gereken eğitim ve kullanıma yöneliktir.

2018 – eğitim öğretimi eğitim kadar olan eğitim öğretim eğitimi 2019 eğitimi, eğitim amaçlı olarak eğitim hakkında hakkında haksız ve tanıtıcı eğitim verilmeyen bir eğitim öğretilemez. eğitim ve öğretimi değerlendirilmiştir.”

15 AYM yedisi karara karşı oy kullandı.

Leave a Comment