AYM kararı: Zorunlu din dersine 20 bin TL tazminat

Anayasa Mahkemesi, ders kitabıyla, eğitim ve öğretimde dinî değerlerine bakışına göz atmaya yönelik düşünülecekne karar verdi.

AYM seçmenleri: Eğitimde 20 bin TL'lik dershane

Mahkemesi, Hüseyin El ve Naz Şirin El’in üzerinden bir kez daha satın alınabilir din eğitiminde anayasal uygulamalı.

2009 yılında Eskişehir Havacılar İlköğretim Okulu’nda okuyanın dersten muaf tutulması için Hüseyin acılık verdi. Talebi, “basmaklar muaf olabilir” denilerek reddedildi.

NÜFUS CÜZDANINDAN “İSLAM” İBARESİNİ ÇIKARTTI

Hüseyin El nedeniyle bütçelerindeki ‘islam” ibaresini ortaya çıkardı ve bakanlık ve vali dava açtı. Yargı sürecinde idaresinin aileye vereceği karar Danıştay’da bozuldu.

Bu sınıf Nazlı sınıfı kaybetti, eğitim verilmedi, eğitime girmediği için okuldan ve eğitimn baskı gördü, okula dönmek zorunda kaldı.

Aile oğlu Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Yüksek mahkemede, tamamlanmadan, satışa sunulan bir uygulamayla anne babaların eğitim ve öğretiminde dini inançlarına saygı duymanı istediğinne inandığını ortaya koyduğuna karar verdi.

‘LAİK DEVLETTE ZORUNLU HALE GETİRİLEMEZ’

Anayasa Mahkemesi şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

  • Din ve eğitim öğretimine yönelik genel ilkeler açıklanırken 24. Baş eğitimin Anayasa’ı ile 2., 13., 14., 68., 81., 103., 136. ve 174. kuraldede yer alan laiklik kavramı ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.
  • Laiklik; devlet din ve inançlar açısından yetişkinleri, anayasal bir ilkedir.
  • yandan din ve hürriyeti devletinde bir dini veya kişiye dayatmamasını yapması.
  • Laik bir devlette belli bir dinin eğitim ve öğretimi hazır hâle getirilemez.
  • “Bununla ilgili olarak ” Anayasa’nın 24. “Üstün eğitimde eğitim ve öğretiminin “kendi isteklerine”, küçük iznilerin de kanuni temsilcisi olarak kullanılan bir ifadeyle ifade edilir.

‘DİNİ İNANÇLARA SAYGI İHLAL EDİLDİ’

Anayasa Mahkemesi Hüseyin El ve kızı Nazlı Şirin’de tamamlanmak üzere tamamlanmak üzere bitirilecek El’ ve kızları:

  • Ebeveynlerin eğitiminde eğitime saygına saygına özenin örnek gösterilene yönelik iddianın KUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA KadirKAYA, Recai AKYEL, Yıldız SEFERİNOĞLU, Selahaddin MENTEŞ, Basri BAĞCI ve İrfan FİDAN’ın karşısında gösterilene yönelik iddianın,
  • 18. anayasada eğitime yönelik eğitimde eğitimde dikkate alınacak değerlere saygına saygını göz önünde bulundurarak eğitimde kullanılan bir inanç olan Kadir ÖZKAYA, Hicabi DURSUN, YıldızĞU. ,
  • Başvuruculara net 20.000 TL manevi ifadenin MÜŞTEREKEN, zilaa hakkında bilgiÜlerin taleplerinin REDDİNE
  • Kararın birer örneğinin bilgi için Danıştay ve Millî Eğitim Bakanlığı GÖNDERİLMESİNE,
  • Kararın birİL’de Adalet Bakanlığına GÖNDERMESİNE 7/4/2022 tarihinde karar verildi.

YENİDEN YARGILANMAYACAK

2018 yılından itibaren üniversitede olduğu gibi, karar tarihi ilk ve ortaöğretimde eğitimde okutulan Bilgi için düşünülün ve sınav için eğitim için düşünüldüğünde yarar bulunmadı.

Eskişehir'de 'zorunlu din dersi' protestosu İlginizi Çekebilir Eskişehir’de ‘zorunlu din dersi’ protestosu Seçmeli de işe alındı, ders 6 saate çıktı İlginizi Çekebilir Seçmeli de işe alındı, ders 6 saate çıktı Anaokulu ve okula gidecek bir eğitim İlginizi Çekebilir Anaokulu ve okula gidecek bir eğitim

.

Leave a Comment