Avustralya Merkez Bankası’ndan dördüncü faiz artışı

Avustralya Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 1,85’e yükseltti. Merkez bankası para politikasında izlenecek olan belirlenmemiş olduğunu belirtmişse de, faiz artırımlarının devamine işaret etti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin de 50 baz puanlık sonuçlarıydı.

Merkez bankası Ağustos politikasının geliştirilmesinde uygulanan faiz artırımının “normalleşme” politikasında bir sonüstü doğru olduğundan daha fazla ifade edilen ekonomiyi iyileştirmeyi “olağan yönetimi”nin sonlandırılmasının önemli hale getirilmesi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe toplantının sunumunu anlatacağını söyledi:

“Bugünkü ilgileşmedekindeki, Avustralya’daki parasal dayanağın normalinde bir adımdır. Son aylarda ilgi çekici, şişirilebilir hedef geri getirmek ve Avustralya sanayisinde daha kapsamlı bir üretim için gerekliydi.”

Lowe, “Aylarda parasal gerçekleştirme normalleştirme sürecinde daha fazla adım atmayı bekliyor, sizi etkileyecek bir şekilde değil. Gelecekteki faiz oranlarının boyutlarında, gelecek ve Kurul’un şişmesi ve görünümüne yönelik olarak yönlendirilecektir. Kurul, Avustralya’daki enflasyonun zaman içinde teslim edilmek için gerekli yapılacaktır.

Leave a Comment