Aşure günü ne zaman, hangi gün? 2022 Muharrem ayı başladı mı, Muharrem orucu ne zaman tutulur?

MUHARREM AYINA ÖGZÜ BİR NAMAZ VE ORUÇ VAR MI?

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip kullanımında özel bir şekilde uygulama yoktur. Sahih kaynaklarda Muharrem özel mülk bir nafile sahip olmadığı için herhangi bir rivayet mevcut değildir.

Mübarek günlerinde kaza namazları için öncelikle ve kaza namazlarını kılmaları olur. Ayrıca Kur’an okumak ve harcamak, dinî eserlerden istifade etmek, zikir ve salavatla olmak da harika.

Muharrem ayı içinde veyauçtır ise, müstehab. Bu ay başında, üzerinden veya kullanımına 13, 14, 15’inci 10 ya da 9, 10’inci veyauç tutulabilir.

Resûl-i Ekrem (sas) şöyle buyurmuşlardır: “Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece olacaktır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Salât, 212; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl, 6)

Muharrem’in gününe de âşûrâ günü denmektedir. Resûlullah (sas), “ÂÂûrâ günü ya da önceki gününf (küçük) günlerine kefaretle devam edebilir.” (Tirmiz Savm, 48) ümmetine bu günde oruç tutmayı tavsiyeî. Âşûrâ günü veyauç tutmakla ilgili olarak İbn Abbâs (ra) şöyle şöyle anlatıyor: “Resûlullah (sas) Medine’ye gelmeden, Yahûdilerin âşûre günü veya tuttuklarını gördü. onlara, ‘Bu da ne (niçin mi yoksa uçunuz mu gidiyorsunuz)?’ diye sordu. ‘Bu, salih (hayırlı) bir kafile. Allah, o gündem İsrâiloğullarını düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Mûsâ o gün oruç tuttu.’ dedi. Resûlullah (s) da, ‘Ben Mûsâ’ya sizden daha yakınım’ buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti.” (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm 127; Ebû Dâvûd, Savm, 65)

Hz. Peygamber (sa) döneminde Yahûdiler’den başka 10. (âşûrâ) seçkin veyauç tuttuklarından, onlarkine benzememesi için veya bir gün yanına veyauç tutulmasını tavsiye edilir. Bazılarında rivayette bir hayatta ve bir sonrasına “öğrenci gün veyauçtekîni tavsiye” (Mütrü’l-ummâl, VIII, 570). Bu üstâd gününüz veya uçsuzken olan âşûrâ durumu olmayan kişidir. Bir önceki veya başka birisinin ilavesiyle iki kişi olabileceği gibi kendisinin de geleceği hakkında konuşabilir.

.

Leave a Comment