Adnan Oktar örgütü için ‘lobi’ yapan 2 kedicik sorguda

class=”medyanet-inline-adv”>

Adnan Oktar Silahlı Örgütü’ne yönelik saldırılar operasyonda, ‘kedicik’ olarak “Ferhunde Eda Babuna ve Meltem Daban alındı.

Organize Edilen Mücadele Şube Müdürlüğü, Oktar Babuna’nın kızkardeşi Ferhunde Eda Babuna ve Meltem Daban’ın örgütlenmesini sağlamasını sağlamayı eylemte olduğu konusunda bilgi aldı. Yapılandırmak için yapılan Dabuna, yargılamayı etkilemek ve Babuna lobide bulundu. İddaaya göre örgüte çalışan güvenlik ve yargı mensupları, yasa dışı uygulama araştırma bilgi toplamaya yönelik çalışmalar. Yargılaması devam eden dava ile ilgili adli makamları yanıltma yalancı sahneler yaratma ve asılsız bilgi, belge oluşturma eylemlerindelar.

Adnan Oktar örgütü için 'lobi' yapan 2 kedicik sorguda

class=”medyanet-inline-adv”>

EV HAPSİYLE TAHLİYE

Bu tespitlerin ardından Daban ve Babuna’nın bulunduğu Şişli ve Üsküdar’daki adreslere baskın düzenlendi. Ferhunde Eda Babuna ve Meltem Daban alındı. 2020 yılı içinde ev hapsi kararlarıyla tahliye edilen Babuna ve Daban yapılanlarının sorguya alındı.

‘İNGİLİZ KOMPLOSU’ DEMİŞTİ

ADNAN Oktar örgütüne yönelik soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianamede 226 şüpheli yer aldı. İddianamede, Adnan Oktar’ın da bulunduğu 171’i tutuklu 226 saldırıya saldırıydı.

– Örgüt üyesi 25 kişi faydalanmaktan yararlanarak itirafçı oldu.

– Dosyada 125 kişi de müşteki olarak yer aldı.

– İstanbul 30 Ceza Mahkemesi’nce davada savunmaları reddedilen Oktar, “İngiliz derin devletinin sudan tutuklananklarını” öne sürdü.

– Davada 11 Ocak 2021 günü karar çıktı. Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya 9 bin 803 yıl 6’şar ay hapis cezası.

class=”medyanet-inline-adv”>

– 3 sanık hakkında şüphelilar da farklı cezalarına çarptırıldı.

Adnan Oktar örgütü için 'lobi' yapan 2 kedicik sorguda

TAHLİYELERE İTİRAZ

– İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Daire karar bozdu ve 68 sanığın tahliyesinin önünü açtı. Adnan Oktar,
Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna’nın da bulunduğu yerde 16 sanığın kaldığına kararna karar verdi.

– 2. tutuklama davasında başsavcılığın iddiası kullanılarak bularak Daire, tutuklamaya yönelik tutuklandı. Polis müdahalenin başlattığı operasyonda gözaltılar yapıldı. Ayrıca koruma operasyonda da 4 avukat tutuldu.

.

Leave a Comment