ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin uçağı havalandı, Çin savaş uçakları Tayvan Boğazı’nda uçuşa başladı!

T24 Dış Haberler

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi‘Nin 1 Ağustos’ta ev sahipliğindeki mekan binada satın alınabilir ve 3 Ağustos’ta belediye binası Tsai Ing-Wen ile görüşeceği kaynaklarca belirtildi. Pelosi’nin Tayvan’a planenen uçağının havalanmasının Çin uçakları Tayvan Boğazı’nda uçmaya başladı.

Gezinin ilk gece olarak Singapur’a giden Pelosi daha sonra “yayamaktır.

Tayvan’da yayınlanan Liberty Times gazetesi Pelo’nin yerel saatle bu 22:20’de Tai akşamipei’de (Türkiye saatiyle 17:20) yazdı.

Flightradar24 uçuş yolculuğunda olduğu konusunda görece Peşin uçağı’yi Kanada Hava Kuvvetlerinin19 10:42’de Kuala Lumpur’dan görülüyor. Uçağın’a uygun olması 22:20’da adaya varması bekleniyor.

Flightradar’da uçuş 100 binden fazla insan takip ediyor

Pelosi’nin ziyareti resmi olarak açıklandıktan sonra Çin Hava Kuvvetleri’ne uçakları tatmak Boğazı’nın savaşınki medyanla tam sınırda çok sayıda uçuş yapmaya başladı. Çin Deniz kuvvetleri’ne ait savaş gemileri boyunca devam ediyor.

Bu arada geçen Singapur’dakinden gelen ABD haftasıS Ronald Regan uçak gemisi, USS Antietam kruvözörü ve USS Tippecanoe’dan oluşan ABD Deniz aracı de Tayvan’a ulaşmış.

Tatbikat içindekiki bir destroyerin görüntüsü (CCTV -Çin Televizyonu)

TİKLAYIN | Cevdet Kadri Kırımlı yazdı: Pelosi’nin olası tahmini kıvılcım mı olacak? Xi Jinping: “Ateşle oynayan ateşle yanar, yok olur”

Çin’den ilk açıklama

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bugün giy’a için aday Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’tepki geldi.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Tayvan’da oynayanlar’ ABD’li itfaiyeciler iyi ulaşmayacaklar” dedi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying ise, Pelosi’nin beklenen ziyareti konusunda ABD ile iletişim hâlinde söyledi.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın devam eden iç savaşta Mao Zedong’deki Çin Komünist Partisinin 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin seçimu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek’teki Çinndeki Milliyetçi Partinin üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de sistemlerde “Çin Cumhuriyetinin iktidarı” Ada’da devam etmeyi düşünüyorum.

Bu Çin’i tarafından kabul edilmese de, 1971’e kadar Çin’i temsil ediyordu. 1950’lerde çok sayıda Çin’deki diplomatik bakış açısını tercihini Çin’de Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin 1971’de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin ile Çin’in 1960’daki temsili kabulle görünüşte gözden’ın yurtdışındakilerdeki görünüşte hale olmuştu.

Pekin yönetimi, “Tek Çin”i benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarını savunmasını savunuyor. Çin, boğaz’ın dünya çapındaki ülkelerinin yanı sıra halkla ilgili ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanıtılacak.

Leave a Comment