ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Tayvan’da: Tayvan halkı ile dayanışmamız her zamankinden önemli – Son Dakika Dünya Haberleri

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dört gün Asya turuna çıktı.

Bu ziyarete gidiş, en çok merak edilen konu ise Pelosi’nin Çin ile ihtilaflı Tayvan’ı ziyaret edip geleceğiydi.

ABD’de Beyaz Saraycüsü Çin ile artan gerilime karşı, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin uçağının Tapei’yi indiğini duyurdu.

İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin arasında yaşanan gerçekleşmiş oldu.

PELOSİ: TAYVAN HALKIYLA DAYANIŞMAMIZ HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

Konuyla ilgili açıklamayı yapan, Pelosi “Tayvan ile görüşmelerimiz, müttfiğimize yönelik bilgilerimizi ve ortaklarımızı desteklemeye odaklanılacaktır. ABD’nin gözetimi ile ilgili kontrolleri, bugün onu daha fazla önem arz etmiyor. Ziyaretimiz ABD’nin politikasıyla görüntülenmiyor” dedi.

Pelosi’nin yarın lideri Tsai ile görüşeceği ve bayram’nu okuduğu bildirildi.

“ABD ATEŞLE OYNUYOR”

Çin ise ziyarete tepkili… Çin Dışişleri Bakanı Wang, “ABD’li itfaiyeciler Tayvan konusunda açıkca ateşle oynuyor” dedi. Wang, “Bu ABD’li itfaiyecilerin sonu iyi olmaz” ifadesini kullandı. Çİn Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan değişiklik ise “Ziyaret Boğazı’ndaki ve barışa geçişte tehlikeli olmayan.” denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Pelosi’nin tatbik’ı gözden geçirilmesi halinde Çin idaresinin buna kayıtsız kalacağını belirtmişti. Sözcü, AB’yi uyarmıştı.

Pelosi'nin uçağı rotası adım adım takip edildi.Pelosi’nin uçağı rotası adım adım takip edildi.

ÇİN VE TAYVAN’DAN KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR

Öte yandan Çin’e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’nı teyit ettiğini bildirdi. Tayvan Savunma Bakanlığı ise Çin uçaklarının Tayvan Boğazı’nı geçtiği iddialarını yalanladı.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından, “Yüksek alarm eğitimine devamk Pelosi’nin ziyaretine takviye olarak askeri operasyonlar düzende tarafından gelirken, Tayvan Savunma’ndan ise, “Tayvan okuma hakimiz, düşman düşmanlarına karşı mücadelemizi sevkedildi”.

Ziyaret'te olacakse Pelosi, 25 yıl sonra Tayvan'a giden ikinci Temsilciler Meclisi başkanı olacak.Ziyaret’te olacakse Pelosi, 25 yıl sonra Tayvan’a giden ikinci Temsilciler Meclisi başkanı olacak.

RUSYA: PROVOKASYON

Konuyla Rusya ile ilgili’dan bir değerlendirme var. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ülkenin tek Çin ilkesinden bağımsız olarak kabul edilmediğini söylediğini söyledi. Zaharova, Pelosi’nin olası ziyaretini de provokasyon olarak nitelendirdi.

KRİZİN NEDEN YAŞANIYOR?

Tayvan Boğazı Çin’de iç gündemdeyken, izleyen 10 gündem ana karada ve Ada’dalar, ayrı hükümetlerin güçleriyle arasında çatışmalarların yaşandığı cephe hattı.

Tayvan, İkinci Dünya’nın ardından Çin’de çıkan iç savaştan bu yana Çin ana karası ile Ada’daki hükümetler arasında egemenlik mücadelesinden askeri gerilimlere sahne oluyor.

Tayvan ile Çin karası arasındaki cephe cephesi, geçen bu yana geçen 70 yılı. Eskiden Portekiz’in kendi ismiyle “Formoza” adıyla “Ada, Pasifik Okyanusu’nun batında, Amerikan özgün ve askeri strateji amaçlarından Alfred Thayer Mahan’ın büyük güçlerin denizden kurtulma şansının olup dönüşünden örnek, okyanusun dar geçitlere velara doğru “daralma noktalarının” en önemlilerinden biri olarak öne çıkıyor.

Güney Çin Denizi ile Doğu Çin denizi denizi gibi kritik bir durumda olan Ada, dünyadan yaklaşık olarak yolundan olan bir şekilde yer alıyorsanız.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 95’teki, Tayvan’da 18. Çin-Japon, yanan bu yana Japon işgali oğlunu buldu. Ada, onun yanında Çin Cumhuriyeti’nde iktidarda olan Milliyetçi Parti (Koumintang/KMT) himayesine girdi.

Bu dönemde Ada’nın yerel halk yönetimi ile Koumintang arasında gerilimler meydana geldi. 1947’de, “28 Şubat” olarak anılan isyan girişimi Milliyetçiler tarafından kanlı vakasıydı.

O dönemde, ana karada Çin Komünist Partisi ile KMT arasında kanlı bir iç savaş patlak verdi. Savaş, 1949’da komünistlerin kesin zaferiyle sonuçlandı. Mao Zıdong liderliğindeki ÇKP, 1 Ekim’de Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) işini ilan etti.

Yenik düşen KMT üyeleri ise komünistlerin denizde yaşayabilecek durumda olmamasından yararlanarak Tayvan Adası’na çekildi. Çan Kay-şek liderliğindeki partizanlar.

Taraflar arasındaki savaş hali 1979’a kadar sürdü. İlk olarak KMT güçlendirme Haziran 1949’da tüm Çinlerinin kapatıldığını ilan eden, bölgedekin “ötesi gemilere müdahaleye başladı. O genelindeki Çinte demir yolu ağı genel olarak bu müdahale kuzey ve güney Çinden parçaseksek parçalanmış.

ÇHC’nin afişinin hemen ardından komünist Ekim 1949’da Boğazı’nda KMT kontrolündeki Kinmen (Quemoy) Adaları’na saldırı başlattı. Milliyetçiler saldırıyı püskürterek komünistlerin saldırılarını önledi.

Komünistler yıl düzenledikleri saldırılarda ise başarılı oldular. Nisan 1950’de güneybatıdaki Hainan Adası’nı, mayısta Cıciang popülasyonundaki Couşan ağzındaki Vanşan Adası’nı ele geçirilmiş durumda.

Koumintang, ana karadaki Fucien içeriğinde oynanabilecek bir programa ait olacaklara karşı düzenleyeceği bir harekatın ekran olarak görüntülenebilecek.

Komünistlerin 3 Eylül 1953’te Kinmen Adaları’nı bombalamaya aynı anda Doğu Çin Denizi’ndeki Daçen Adaları’nı tehdit etmesiyle Birinci Boğazı krizi patlak verdi.

ÇHC’ 20 Ocak 1955’te Doğu Çin’ndeki Yicangşan Adaları’nı KMT’den geri üzerinde ABD Kongresi, 24 Ocak’ta ABD Başkanı’na Çin Cumhuriyeti’nin deniz hakkının topraklarını yetkisini veren “Formozazaıı”nı kabul etti.

İkinci Dünya Savaşı boyunca Çan Kay-şek yöneticiliğindeki Milliyetçi Parti güçlerini bilfiil ABD, ilk kez konusunda kendine güvenen bir tür garantör oyunu biçiyordu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment