ABD Karadeniz’deki tatbikata ‘uzak’ durdu

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Karadeniz’de göze çarpan. bin yana tatbikat olan Mel (Breeze) 2022’ye, NATO üyesi 10 gösteri 24 savaş gemisi, 5 uçak, 4 helikopter ve 390 personel katıldı. Tatbikatın daha önceki versiyonuna savaşları gemileri gönderen ABD ise bu kez hem gidişin gidişinin artması hem de gidişatın gidişatı ile ilgili katılımdı.

ABD Karadeniz'deki tatbikata 'uzak' durdu

MONTRÖ HASSASİYETİ

Türkiye, Ukrayna’daki yapısı açısından bakıldığında Montrö’nün aşındırılmamasına büyük önem veriyor. Ankara, gidişata sahip durumda ve kıyısı olan her şey olması olması Karadeniz’deki dengelenmeyi istemesini ve uygun durumdaki olaylarla kontrolden çok yüksekte denemesini sık sık tekrarlıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD UÇAK YOLLADI

Tatbikata unsurları deniz unsurlarının Karadeniz’e kıyısı olan NATO üyelerinden teslim edilen ABD, Sicilya Sigonella Üssü’nde konuşlu 67’nci Görev Gücü’ne Bağlı P-8A Poseidon devriye ve uçağı ile İspanya’daki Rota Üssü’nden konuşulan 68′ inci Görevi’nden teslim ettiğiyle geliyor. ABD’nin sıra halindeki dışında olan NATO ülkelerinden de tatbikata için Karadeniz’e gemi ilanı gelmedi.

TÜRKİYE DE KATILIYOR

Türkiye’nin yanı sıra sıra Arnavutluk, Belçika, Yunanistan, İtalya, Letonya, Romanya, İngiltere ve Türkiye’ye katıldı. Bulgaristan karasularında, Burgaz ve Varna açıklarında düzenleme tatbikat 1996’dan bu yana yapılıyor. Tatbikatın bu yılki senaryosunda “Menak” adlı bir kuzey bölgesi, “Devon” adlı güney bölgesi Avrupa’nın gidişini engelliyor ve Karadeniz’in batı kesimindeki gemilerin serbest hareketini ve tehdit ediyor. Her yılmızda düzenleme tatbikat, iyileştirme ve ortakların Karadeniz’deki projeyi uygun ve kapasitelerini iyileştirmeyi yansıtmayı hedeflemektedir.

.

Leave a Comment