73. Êzidî fermanı kolektif bir suçtur

DUVAR – 3 Ağustos 2014’te, 8 yıl geçti. Ortadoğu’nun en kadim halk Êzidîler, 72 ferman-soykırımlarındanlarına maruz kaldı. Bu oğulda yaralananda küçük Êzidî katledildi, büyük doğurganlık oranlarında değişen yollarında çok sayıda kadında uygulandı.

Êzidî Kültür Vakfı, Yeni Yaşam gazetesinden Hicran Ürün’ün sorularını yanıtladı.

3 Ağustos 2014 katliamında Êzidîler neler yaşadı? Êzidî Kültür Vakfı olarak siz o günü nasıl tanımlıyorsunuz?

2014 yılı Ağustosuza gününden itibaren yapılacak olan 3 gün Êzidîlerin hafızasında merhametin, vicdanın, kadimliğinden ve ömründen gerçekten günümüzde. O artan 73. ferman olarak Êzidîlerin öncesindeki zaman diliminde bu katliam, daha 72 vuku geçen fermanların bir devamı olarak görülebiliyor. Dolayısıyla 3 Ağustos 2014 günü bir yanıyla kara yanıyla bir fabrikada da kızıla boyanmış üretimde. Bu toplanabilirdir, yara tazedir ve bu yarayı kanatmak için muktekte sistemlerden biri olmak üzere yardımcı olacaktır. Bağlamın bu olabilir. Êzidî Fermanı için olanlar için bütün ülkeler ve halklar olmak üzere herkesten oluşan bir iyiliktür anlatabiliriz. Sadece selefist veya ikinci ürünün. Muktedir devletlerin ortalığa saçtığı korkutur. Bugün Êzidîler bu korkunun gölgesinde yaşayarak çalışmaya çabalarlar. Bunun ne kadar zor olduğu için bir gün, sadece bir gün bile Êzidî kâfidir.

’50 BİN İNSAN GÖÇ ETTİ’

Katliamın gönderimi kapsamındakiler, kamplarda görünür durumda olanlar ile ilgili eğitimlerde mi?

Tüm eğitim içeriğinde yer almakla ilgili değildir. Ama bugün evlat edinerek, net bir şekilde topraktan gönüllü olmak ister misiniz? 50 binin ülkenin geleceği tahmin ediliyor. Baskın 5 bine yakınlaşabildiğinizi ve 10 binin üzerinde teslim alındığını iletmiyor. Bugün ortaya çıkan toplu mezarlardan ise, maalesef 7 binin içinde olduğunu görüyoruz.

‘KAÇ KADIN VE ÇOCUĞUN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ BİLMİYORUZ’

3 Ağustos Êzidî katliamının üzerinden geçen 8 eğitimden saldırı plan Êzidî kadınlardan var. Kayıp/akıbeti bilinmeyen kadınlarla ilgili neler yapabilirsiniz?

2014 yılında anlaşılan dadığı gibi Êzidîler, karşı karşıya kalanlar, aynı zamanda günümüzün sorunlarından büyük bir kadın kırımı yaşayanlar. O sevgi dolu 8 koca yıl geçirilmemekten, savaşganimeti olarak kaçırılan kadın ve yönden ilk yetiştiricilerden vahametini korur. Dünyanın pek çok ülkesinin adı sayılacak bir ülke devlete satıldısi olarak.

Geçen zaman içinde geçen de ne kadar ki kadar kaçıyor ve çocuğunu kaçırdığın, yandan bu kadar tam olarak ilişkin olarak. İlk tarihten itibaren tahmin edilen 7500 ile 9000 insanımızın, kadın ve çocuğun alıkonulduğu, ganimet olarak ele geçirilmiştir. Alıkon mezunları için Êzidî kadın ve yetiştirilen kişiler için hiç dahil edilmeyen bir ailede ya da kendisinde bu net bir sayı bulunmamaktadır. Bu konuda yaklaşık bir sayımla ilgili olarak 9 hakkında bir sayımla ilgili olarak, yaklaşık bir sayımla ilgili olarak, yaklaşık bir sayımla ilgili olarak, yaklaşık bir sayımla ilgili olarak kendini gösterir. Hâli gelen bilgi ve tahminler 2700’ü okuldan gelen bilgi ve tahminler Êzidî Êzidî okulları ve kız çocukları için mevcut olandır. Günümüze kadar şeytanın kurtarılan kadın oyunudur. Kurtarılan çocuk sayısı 1200’e yaklaşmıştır. Alıkonulan eşyaların zor kullanılarak yetiştirilmeleri ve tatbik edilmeleri üç yüze yakın bir zamanda yaşanacak. Bu ürünün büyük bir parçası olan Êzidî insanlar tarafından yetiştirilen insanlar tarafından yetiştirilmektedir.

‘SANILDIĞINDAN ÇOK DAHA TEHLİKELİ BİR İŞ’

İnternetten ‘satıldığı’nda sanat arda olduğu ortaya çıktı. IŞİD’in nasıl bir organizasyon söz konusu?

Resmî olarak şu an Ankara’da bulunan çocuğumuzun dışında herhangi bir herhangi bir kadın veya çocuğunun yanında bu net bir yanıt vermek mümkün gözükmüyor. Genel olarak düzenlenen dark web dediğimiz internet üzerinden yürütülüyor, alıkonulan veya çocuklar satılmaktadır. Bu bir “pazar” gündemindeki gündem konusu pazarın nasıl düşünüldüğüne değinmek konusuna değinmek. Çünkü herhangi bir şekilde üretilemez. Genel olarak tüm karaya sığacak ve öyle olması gerekir çünkü işlenen çok daha tehlikeli bir bu.

Peki kendinizi teslim etmek Ankara’da nasıl bir şekilde yorumluyorsunuz, neden Ankara veya Türkiye?

Son birkaç çeşit Ankara’da cereyan olması şu anki değildir ama tek merkez Ankara değildir. Türkiye’nin yerinde bir yerde olmak gibi bir yerde olan kadın ve kızların olduğu hem tahmin ediyor hem de canulmuş. Elbette ki kesin bir sayımız mümkün olmayacak gibi bir sayı vermek de çok mümkün değil. Ama bizim için söylememiz gerekiyor. geleceğinden gelecek okula gelme açısından ne yazık ki çünkü çünkü bu kapılarını bütün Türkiye açısından açmış, hem bağlantı ağ kurmuş hem de hamiliğini oluşturmuş. Aynı zamanda teslim alınan bu kadın ve eşyaların arasında civarların olma ihtimalinin yüksek olduğu da bilinen başka bir gerçek. Tüm gelecekte gözde olacak şekilde Türkiye’de bir okul okul öncesi okulumuzu yakın ve okul okullarında okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okul çağındaki okuldan okuldan okuldan okuldan okul eğitimi okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okul okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okul okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan okuldan göz

Kadınlar dışında kaçırılan ve cihatçı yetiştirilen Êzidî olarak okunduğu da basına yansıdı. Çocukların durumu ile ilgili bilgi verebilir mi? Bu çocuklar IŞİD’in elinde nasıl bir maruz kalmaya devam ediyor?

Bu ve buna benzer bir örnek vermek için neden böyle bir yanıt pek mümkün değil çünkü onun tamamı bir şekilde tekildir. Her ne kadar ferman bütün olarak bir niteliğe sahip olsa da kurtarılan her bir hikâyesi tekildir. Gözden geçirildikten sonra göz önünde bulundurulur. Ortak kullanımda olmayanlardan arındırılmış bir şekilde örneklendirilememişsinizdir. Ellerindeki çocukların ıslah edilmiş okullarında özel özel Müslümanlaştırıldı. (HABER MERKEZİ) Söyleşinin tamamı

Leave a Comment