2016’da Türkiye 1.’si olmuştu! Doktora tercihi bakın neresi oldu

Malatyalı değirmenci bir baba ile ev hanımı annenin ilk çocuğu olan İbrahim Ethem Hamamcı (24) Fen Lisesi’nden mezun oldu, 2016’da LYS Türkiye birincisi olarak üniversiteyi kazandı. Uluslararası okul bölümü seçen Hamamcı, aynı anda bilgisayar mühendisliği de okuyarak çift anadal yaptı ve okulu Medipol Üniversitesi’nde bir ilke imza attı. Bilgisayar mühendisliğinden Hamamcı, tıp fakültesi 6’ncı mezun olan Yale, Pensilvanya Üniversitesi gibi dünyanın en saygın üniversitelerinden burslu doktora kabulü aldı. Ama o, tercihini İsviçre’den yana kullanımlar ve şimdi en büyük tercihte sağlıkta tercih üzerine, doktorun üzerinde yoğun hasta biraz olsun yemek yemek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Malatya’da yetişen ve üç kişilikn en yaşlı olarak yaş grubundan olan İbrahim Ethemcı, Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2016 üniversite sınavlarında. Çocukluğundan beri hayali bilgisayar mühendisi olmaktı ama üniversite tercihi kullanıcılardan ilgi duymaya başladı. Hamamcı, tercihini uluslararası tıp fakültesinden yana kullanım ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne burslu olarak girdi. Üniversitenin çift anadal programı (ÇAP) sayesinde aynı bilgisayar mühendisliğinde gezinebilirce iki bölümünde seçim ve üniversitede öğrencilerden iki bölümden birinde öğrencilerden oluşur. Üniversite okurken bir yandan yurt dışında pek üniversitede katıldı, burs başvurularında en başarılı 15 öğrencisinden biri seçilerek Amgen Scholar bursu ile ETH Zürih Üniversitesi’nde staj yaptı.

class=”medyanet-inline-adv”>

DAHA ÖĞRENCİYKEN YILDIZ OLDU

UCLA ve Harvard’da öğrenciler katıldı, daha üniversite öğrencisiyken Doğa gibi dünyanın en saygın bilim dergilerinde makaleleri yayınlandı. Tıp fakültesi okuyarak bilgisayar mühendisliğinde çift anadal yapmak için, master olmasına bile gereken doktora, teklifleri aldı ve Yat Üniversitesi gibi “Sarmaşık Ligi” klasmanında dünya görünümünde burslu doktora kazandı. Ama o, tercihini Zürih’ten yana kullandılar. İsviçre yolcusu Hamamcı, kariyerini bilgisayar bilimleri ile tıbbı çalışmalar üzerinde yoğunlaştıracak bir araya geliyor. Hamamcı, zeka ile teşhis üzerinde üzerinde çalışmalar yaparak; Türkiye’de en büyük sorunlardan biri olan doktorların üzerindeki fazla hasta bu bölgeden, onlara “muayene daha fazla zaman” için uğraşacak.

“MÜHENDİSLİK ÇOCUKLUK HAYALİMDİ”

Hamamcı, en zor iki bölümü aynı anda okumanın hiç de kolay anlatarak, nasıl başarılı olduğunu şöyle özetledi:

“Ben esas küçükmden beri bilgisayar mühendisliği eğitimi. Ama sonra üniversiteleri gezdikten sonra, eğitimi biraz daha kapsamlı bir şekilde öğrenmekle ilgili bir ilgim ile ilgili olacaktır. .muzda okulda bir ÇAP programı kapsamındaydı. Bundanarak bilgisayar mühendisliğini de tercih ettim. ikisi de çok zor bölümler. Ama daha çok çok mühendislikte zorlandı. Ben a o hocalarımın ortak programlarıyla birlikte ayarlayarak birlikte çalışabilirdim.”

class=”medyanet-inline-adv”>

EN BAŞARILI 15 ÖĞRENCİDEN BİRİ OLARAK KABUL ALDI

Henüz eğitime yönelik öğretimindeki 4 senelik eğitimini tamamlay için doğrudan doktora programlarına kabul alabildiğini öğren Hamamcı, “Aslında eğitim fakültesinin 1 ve 2’nci sınıfları biraz daha hafif. Bu mühendisliğin ilk iki senesini birlikte yürütebildim. Henüz öğrenci kabul edilmeyebilir en üniversite öğrencilerinde deneme yapma konusunda da bulan Hamamcı, şu şekilde devam edin:

class=”medyanet-inline-adv”>

“2019 Amgen Vakfı’nın 2019 yılı ile birlikte ETH Üniversitesi’ne gittim ve bu programa Üniversitesi en başarılı 15 öğrenciden biri seç ETH Zürih Üniversitesi’nde bir staj gerçekleştirdim. Ondan yıl Pensilvan Üniversitesi’nde ve Los Angeles’ta California Üniversitesi’nde stajlar gerçekleştirdim. “

YALE VE PENSİLVANYA’DAN DA TEKLİF ALDI

class=”medyanet-inline-adv”>

Doktora başvurularında Amerika ve İsviçre’yi hedeflediğini sözlerine ekleyen Hamamcı, Amerika’da Yale Üniversitesi ve Pensilvanya Üniversitesi ile Johns Hopkins’ten burslu doktora kabulü öğrenim ama doktora için ilham’yi tercih kaydederek, şöyle anlattı:

“İsviçre’ye doktora için. eğer ki yapayı sağlığa daha fazla olabilirsek, karar verebilecek destekte bulunan yazılımlardan otonom olarak faydalanabilirsek, bu sayede bu sayede üzerinde yüklerimiz de azalacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

DOKTORLARIN ÜZERİNDEKİ ZAMAN BASKISINI AZALTACAK

Sağlıkta yapay zekanın hastalarını hedeflediğini vurgulayan da şu noktayı noktaladı

“Çünkü her zaman karar yine hekime ait olacaktır. Hastanelerdeki gözde daha fazla sayıdakilojilojidekileri görülür. MR, tomografideki, röntgen yorum gibi görünümleri dikkate alınır. Son seçecek. Radyoloji hekimleri diğer klinik hekimlerimize bu seçeneği ulaştırarak polikliniklerdeki kliniklerdekinden azaltacak. Bu da daha iyi teşhis konmasını ve daha fazla çok vakit ayırmayı planlıyor.

.

Leave a Comment