2. Ömer vakası – Gökhan German

Türk basketbolu, ikinci Ömer Faruk Yurtseven vakası yaşıyor. Ömer Faruk daha önce de Dünya öncesi Milli Takım’a katılmayı Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından sadece 8 maçlık yapmıştı. O zaman ben dahil hiç birimizi sesimizi çıkarmadık. Çünkü Ömer Faruk çok gençti. Hata yapmadı. Bir oyuncuyu kaybetmek çok kolaydı, arkadaşlık ise zor. TBF yöneticileri o zaman Ömer’i kazanmanın yolunu seçmişti. Çok da doğru yapmışlardı. Ömer Faruk bu kez çağrıyı kabul ve Temmuz ayı başındaki Büyük Britanya maçında giyecektim.

Artık çocuk değil

Al önceliğinden, diğer NBA oyuncuları Cedi, Furkan ve Alper’e verilen izinden olsa olsa 28 Temmuz’da, takım İtalya kampına gitmeden 3 gün ‘ben gelmeyeceğim, NBA’de yeni sezona hazırlanacağım’ dedi. Oysa ki tatili tatili ilkde milli takımlar tadilatta olacak. Bir anda kıvırdı, sözünden döndü… Bu süre içinde ne değişti, aklını kim karıştırdı Bilmiyorum. Ama Ömer Faruk Yurtseven artık çocuk değil. Kendi için en doğru seçip verebilir.

NBA yıldızları geliyor

Bu Avrupa tarihinin en kalitelilerinden biri olacak. Luka Donçiç, Nikola Jokiç, Rudy Gobert, Valenciunas, Dragiç, Cedi, Furkan, Fournier ve bir çok NBA yıldızı milli formalarına hizmet için Avrupa’ya geldiler. Daha doğru dürüst NBA başında bile olmayan, geçen yıl pivotun sakatlandığı dönem dışında süre süre almayıp kenarda oturan Ömer Faruk ise milli görevi hiçe sayıyor. İpe sapa çağırmanın de bir açıklama yapacağına… Şimdi gelmiyorum ama bir daha daha fazla koşa koşa gelirim diyor.

Çünkü bu borcun var

Oldu Ömer beyefendi. Seni bekleyecek bu takım. Onun zamanı gelecek. Ne zaman çağrılırsan o zaman geleceksin. Çünkü bu borç kredisi var. Neden mi?.. Bu ülke sayesinde sen Ömer Faruk Yurtseven oldu. Türk takımı Fenerbahçe’de, altyapı Türkiye milli takımlarında, Türk antrenörlerinin sayesinde basketbolcu oldular. Türk Milli Takımı’nın giyeceği o yol ne zaman ihtiyacınursa almasını… Demek ki sen Türkiye’ye bir aidiyet, bir vatan borcu, bir vefa tıslama yokmuş. Artık açık olsun. NBA’ All Star bile olsan Türksının umurunda olmayacak. Türk medyasında yer bulama. Amerika’da sana sanatlar..

.

Leave a Comment