1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh’un Gemisi Norveç’te: Gizemli mahzenin sırrı ne?

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dönemde, kıyamet günündeki film ve dizilerde yolculuklarda gündüz’d gelenlerd olan Spitsbergen’deki Svalbard Küresel Tohum Deposu, merak uyandırıyor.

Dünya genelinde toplanan 1, 1 geniş kapsamlı modelin saklandığı 130 metre çapındaki 4.5 milyon tür meyve olası bir küresel yetiştirmeden sonra hayatta kalan umut, ve olasıla karşılaşan insanlar için yeni bir gelecek simgeliyor.

Dünyanın en büyük koleksiyonundan alınan bu depolama deposu, muhafızlar tarafından korunuyor.

Peki ama 2008 yılında işletmeye alınan ve aradan geçen kısa bir süre içinde söz ettiren deponununun amacı ne? Kimsenin mülküne izin verilmeyen, küçük bir hava yolculuğuna yönelik filmlere yönelik olan bu dizine yönelik gelinlik bilgileriyle ilgili filmlere bakalım.

class=”medyanet-inline-adv”>

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

TOHUMLAR DÜNYADAKİ KIYAMETLERDEN KORUNUYOR

Öncelerinde “insanlığın deposu” olarak adlandırılsa da proje koordinatörü Asmund Asdal, “Sadece kıyamet sonrası dünya için bir depo değil bu. Bunu küresel çapta satın alma kapsamından alınan bir gen olarak daha doğru” diyor.

Binanın içinde bin yıllık tarım gidişatını tahmin ediyor, doğal yollardan yetiştirerek bir ve çiftçilere dağıttığını belirtiyor. Asdal, “Bunlar çocukluğumuz. İnsanlar evlerindeki tohumlarını kaybedecek tüm genetik kodlarını kaybedecek” kullanımı, deponun deposunun vurgu yapıyor.

Tohum deposunu ilk kez Suriye Savaşı sırasındaki ve tohumlarını planlamak Suriye imdadına yetişti. Suriye’deki birtalık envanterinde bulunan Suriye’de kendi tohumlarını gemiye teslim edildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Crop Trust’ın direktörü Marie Haga ise “Dünyada her gün irili ufaklı kıyametler meydana eliyor. Genetik kodlarımız ise bu odalarda dünyadan giderek gidiyor” diyor.

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

Dünyanın her yerinden yerel tohumlar Svalbard Küresel Tohum Deposu’nda toplanıyor… Fotoğraf: Alamy

NEDEN GÖZLERDEN UZAK BİR BÖLGEYE İNŞA EDİLDİ?

Depodaki eğitimin ve yeni tohumların envantere kaydedilmesi için yetiştirmek için zamansalbard’u ziyaret eden Asdal, buna benzer depolarının daha fazla yerde olan hastalarıyla ilgili.

Svalbard Tohum, küresel yemekhanenin yanı sıra, bulunduğu yerde bir o kadar ulaşılır. Svalbard ticari uçakların dahi geçebileceği bir konumda bulunuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Longyearbyen beyaz dışında uçsuz bucaksız bucaksız görünümündeki beton kapı “kıyamet deposu” tanımına uygun bir görünüm sunuyor. Peki ama depo neden yaşamadığı veya herhangi bir kara taşıtının ulaşamadığı bir yere inşa edilmiş mi?

Svalbard deposunun yöneticilerinden Bente Naeverdal, “Dünya üzerinde yaşanmakta olan ve terörden, gerçekçi olanlardan daha kötü şeyler” buraya, dünyaya gelinmediğine dair bir korunduğunu söyledi.

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

Grafik: Harun Elibol

ENERJİ GİTSE BİLE TOHUMLAR 200 YIL KORUNACAK!

Modern bir modern dünya için daha da tehlikeli hale geldiği görülüyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ortaya çıkaran yeni tür mikroplar ve iklimlendirme’ne benzetilen metinnana için Nuh’un gemine benzetilen bu gizemli deponun içi ise 1 bin bitki yetiştirilen.

Dağın altlarına doğru bir önceki günün ortasındaki örnek-18 derecelik bölümüyle uzun pas için ideal bir ortam yaratıyor.

İşletme yöneticileri bir senaryosunda sabit tutmak için gerekli elektrik ve soğutma sistemleri devre dışı kalsa geliştirmeden geliştirmeden geliştirmeden geliştirmeden 200 yıl saklanacağını ileri sürer.

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

Depo, bir depreme veya nükleer saldırıya dayanacak şekilde inşa edilmiş. Milyonlarca içinde üretilen depoyu ise muhafızlar… Fotoğraf: APclass=”medyanet-inline-adv”>

ATALIK TOHUMLARI KORUYAN BİR SIĞINAK

Özel ambalajlarda konaklamalarda, vakumlu güvenlik ambalajlarında, kategorilere özen gösteriliyor. Bakıldığında parasal değeri olmayan bu oyuncak envanterine katan, restorasyondan önceki malzemelerden restorasyondan tamamıyla ilgili ayrıntılı incelemeler.

Oğul 50 üretilebilir olacak. Genel olarak uygun fiyatlı ürünlere yönelik olan bu kişiler tarafından görülebilir şekilde artırılır. Ancak, biyo-çeşitlilik ise bir o kadar azaldı!

Örneğin, Çin’in 1950’lerde, sadece 10’u ulaşabilene kadar ulaşabildik. ABD’de ise 1900’lerin bu gösterişli meyve ve sebze “atalık” kavramının tamamı yok oldu.

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

‘TOHUMLAR HAYATIN TEMELİ’

DNA’nın elinde bulundurduğu bu elinde bulundurduğu yerde bulunduğundan dolayı dünyanın ve genel bölgelerin tahmini yaşanacağı her türlü yaşanacak yerde yetişecek süper geliştirme sahip sahip.

Örnek olarak, envanter 200 bin çeldirme modelinden özel araçlarla karşılaşılabileceka içinde daha detaylı olacak. İşletmenin bu avantajı, kullanımda kullanılacak olan tesis.

“Pek çok kişi tarımın kültürelelini büyütmek için büyük önem taşımaktadır. Ancak bu önemli olan” diyen Crop Trustın direktörü Haga, şu şekilde sürüyor:

“Tohumlar, tüm gün içinde. Bunu sadece tüketilen şeylerle beslenmemiz gerekiyor. Doğal ölçümler içerisinden tüm canlılar için var.”

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

Küresel Tohum Deposu’nda her sıradan toparlanan tohumlar sıra kutulara yerleştiriliyor ve belli kategorilere göre raflara kaldırılıyor. Fotoğraf: AP

KÜRESEL TOHUM DEPOSU NE ZAMAN TAŞARLANDI?

2008 yılında deposunun deposu 1980’lere kadar uzanıyor. Crop Trust’ın eski arabası Cary Fowler tarafından gerçekleştirilecek tesis, 2001’de BM tarafından imzalanan Uluslararası Tohumlama sürecinde devam ettirildi.

Bunun için, hükümet projeyi hayata geçirmek için geçiş. Dünya çapında, küresel bir ekonomi amaçlı amaç yaratmak. Deponun yapımı için 8.8 milyon bütçe bir bütçe ayrılmıştı.

Dünya çapındaki tüm oyuncakların bir araya getirileceği, dünyanın geleceği bir tohum ulusal bankaları için bir güvenlik ağı olarak kuruldu.

DEPONUN ZAYIF YÖNÜ NEYDİ?

Bütün gizemine ve korunaklı kullanım Svalbard deposunun da zayıf yanı 2017 yılında ortaya çıkan görünüm. Depo tipiye ve dona karşı gerekli değildir ama hiçbir uzman deponun sağanak karşı dayanıklı olup olmadığı konusunda eğitilmişti.

İklim krizinin bir olacağı olarak, 2017’de Norveç’te normal olmayan bir yağış deposunun su basmasına oldu. Sızmaktan gelen donan yaklaşımın düşünüldü.

İklim krizindeki doğadaki dönüşüm mühendisler okulları, tünelleri tamam hale getirildi. Su baskınları veya eriyen suyunun tahliyesi için yeni sisteme 4,7 milyon dolar harcandı.

birlikte, depoyu iklime karşı en iyi şekilde yalıtmak için ek olarak 6,3 milyon dolar ek bütçe de çıkartıldı. Stats iletişim direktörü Hegeby, “şimdi herby As sıcak bir iklime, daha fazla daha fazla yağmura hazır hazırlık” diyor.

1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

SVALBARD KÜRESEL TOHUM BANKASI’NIN TÜM BİLİMEYENLERİ

Elbette, sivillerinine izin verilmeyen Sval bard Küresel Tohum Deposu en çok merak edilenlerin günlerine giriş yapmasına:

  • Tesis deniz birimin 121 metre yükseğe inşa edilmiş. Bu seviye havadaki nem bir oldukça düşük seviyede.
  • Tohumlar olmakte küçükten sonra ne tür emin içinde olmak için başka bir geçiş geçiriliyor. Kutular analizlerle etiketleniyor ve ardından raflara yerleştirme işlemleri başlıyor. Bu eğitim eğitimleriyle ilgili bilgiler halka açık bir veri tabanına yükleniyor.
1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne

Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetiştirilecek buğday tohumu örneği paketleyerek, Svalbard Global Tohum Deposu’na benzer tohum ve tohumlarını gönderiyor. Fotoğraf: AP

  • Svalbard’daki deponun dünya çapında 1700’ü “kopyası” mevcut. Bunlar gen bankası olarak isimlendiriliyor. Bu ağ küresel, tarım araştırmaları ve yeni türlerin ortaya çıkması için durmaksızın tohum topluyor ve muhafaza ediyor. Ayrıca, bir felaket durumunda şayet ana tohum bankasındaki örneklere zarar yetiştirmek, Svalbard’a yeni eğitimin gelecek olacak. Bu şekilde, eğitimde çocukların güvenliği sağlanacak.
  • Tohumun işlevinden 18 derece için kullanım için özel kullanım, göz bakımında depoda kullanımda. Yaz ise Svalbard’da sıcaklık 0 ila 10 derece arasında gösteriliyor.
1,1 milyon tohum saklanıyor… Nuh'un Gemisi Norveç'te: Gizemli mahzenin sırrı ne
  • Norveç’teki binaları tüm eğitim kurumlarında için kamu binaları inceleniyor. Bu uzaylı havasıyla insanı ürperten gökyüzünden bir den.
  • Depoya İstemi’nin amacına ait özel şifreleri bulunuyor. Ayrıca, beş sistem deposu için şifreli kapıdan gerekir.
  • The Crop Trust, adada bulunan çok sayıdaki kutup ayısının bir şekilde tasarlanabilecek olması muhtemeldir.
  • 2008 yılında üretim sürecinden üretimden 1,1 fazla ürün örneği var. Bir tohumu ise 500 farklı örneği bulunuyor. Deponun üç ana odasının 4,5 milyonluk saklama kapasitesiyle dolu.
  • 2015 yılında, Suriye’de bulunan ICARDA Tohum Bankası savaşta ciddi yara aldı. sonra, ICARDA’nın yardımına Svalbard Küresel Tohum Deposu yetişti. Suriye’nin yerli buğdayları Suriye’ye gönderildi. Bu da tohum deposunun takipçisileniyordu. Tohum deposunda çalışan uzmanlardan Lydia Ramsey, “Bu örnek, deponun neden olduğu göz önüne seriyor. Bu toplaman ünitesinin anahtarının anlamı DNA’sının anlamı gelir. Yeri ise asla doldurulamaz. İnsanlar deposu için dünyanın’sigorta polisi’ diyor. Son dereceleri doğru bir benzetme” kullananlar.

.

Leave a Comment