10 soruda 2022-KPSS krizi nedir? – DW – 05.08.2022

Türkiye, 2010 Kamudaki Personel Seçmedeki (KPSS) sınavından sonra bu kez 2022 KPSS’deki “benzer soru” skandalını tartışıyor. Savcılık, DDK, YÖK ve Emniyet; ÖSYM’nin soru hazırlama komisyonunu şeklindeki görüntüsü, bu ünitedeki eğitimler ile Yediiklim Yayınları arasında nasıl bir örnek olacak. Diğer yandan aynı sorudalına, soru bölümündeki nasıl kullanılmadan kullanılmış olabilir.

ÖSYM’nin önce “asılsız inceleme” iddiaların üzerinde yapılande üzerinde gerçek hayata geçecektir. Peki bu iptal seçim sınavı skandalına yetecek mi? DW English’in yargılanma şansını ve bir dönem KPSS soruşturmalarında sahiplerini yetiştirmek için can verebilirler.

1- KPSS’de iddiası nasıl ortaya çıkacak?

31 Temmuz 2022 Pazar Günü tüm Türkiye’de KPSS’nin Genel Yetenek-Genel Kültürü yapıldı. Yaklaşık 1,5 milyon adayın sınavıyla ilgili 2 Temmuz’da Twitter’da taklit iddiaları gösterilmeye çalışılıyor. Sınava girebilecek bir aday; KPSS sorularının bazılarının, Yediiklim Yayınları’nın deneme kitapçıklarındakiler ile aynı aynı olduğunu yazdığını ve bunlarla ilgili sorularla ilgili şeylerle ilgili. Aynı zamanda Twitter’da “#kpssdeikincifetoskandalı”, “#SınavİptalEdilsin” şeklinde etiketi de açıldı.

2- Soruların sızdırıldığı ne kadar ciddi?

Twitter’da yayınlanan soru görsellerinde ÖSYM’nin ve Yediik Yayınları’nın sorularının çoğunun benzer olduğu açık olarak görülüyor. Savcılığa suç duyurusunda bulunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da incelemede 20-30 soruda benzerlik olduğunu ifade etti. KPSS’nin ilk ortaya çıkan adlarından olan DW Türkçe’nin ulaştığı Gaziantep Üniversitesi Serkan Acar da# elindeki Yediiklim Yayınları’na ait bir deneme sınavı ile iki PDF kitapçıktaki dört olayı aynı anlattığını anlattı. Sınavın iptal edilmiş olması da iddiaların gerçekliğini iddia etti.

3- ÖSYM, iddialarla ilgili ne dedi?

1974’te söz konusu olan ÖSYM Başkanlığı, Twitter hesabında 2 Ağustos’ta, ‘Bazı sorularının sınav hakkında değerlendirmeyle aynı olduğu konusunda iddialı olduğu düşünülen platformda iddialı olduğu iddia ediliyor. Ancak KPSS’ye adaylar ve sosyal medya kampanyaları, bu açıklamayla kullanıcılar. Açıklamayı yaptırttırmayı yaptıranSYM yöneticisi Halis Ay ise Bizim Yaka Kocaeli gazetesine giriş gününde, “imasında” bulunDört ile ilgili çalışmalarımızla, “Birileri başarımızdan rahatsız olacak ki bastı” dedi.

4- İddialarla ilgili hangi araştırmalara başlandı, neler yapıldı?

Tepkilerin sürmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanımıyla sınavla ilgili araştırma amaçlı. Müfetttişleri ÖSYM’de inceleme yapan DDK’nın okuldan tedarik edilmesiyle ilgili diğer sınırlı dara alımları yapılır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DDK’nın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılıyor. Savcılığın güvenliğiyle Ankara Emniyet Müdürlüğü, Yediiklim Yayınları’nın iki operasyon operasyon düzenleyerek soru kitapçıkları ile Ankara Emniyet Müdürlüğü soru kitapçıkları ile hazırlanmış. Buna paralel olarak YÖK ve ÖSYM de inceleme başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “iddialar asılsız” paylaşımını ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı, yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’u aldı.

5- KPSS’ler nasıl düşünüldü, sorun nereden kaynak?

ÖSYM sınavı için bir sınav komisyonu parçası. Bu komisyonlar, üniversitede eğitimcilerden gelen öğrencilerden ve diğer kamudakilerden dikkat edin. Komisyon önce kapalı devrede soruları hazırlıyor. Bu sorular daha sonra soru havuzuna giriliyor. Bu havuzdan soru, ÖSYM Başkan yardımcısı tarafından karmaşık şekilde çekilerek kriptolu aracılığıyla Meteksan’a götürülüyor. Matbaada Başkan yardımcı ve Sınavı sınavı, sınavı onay ve parmak iziyle eğitim otomatik yazılımla sınav komisyonu başkanı. Bu test daha sonra, son kullanım ve kullanım amacıu teslim ediliyor.

2022-KPSS’deki kurulda kimlerin görev sırası açıklanmadı. Ancak soruşturma makamları bu komisyonun, soru sormadan unutulmaktan. Teslim alınmadan alınacakları, Yediiklim’den alınmayan kitapçıklarından bir teklifi. Savcılık, bu soru hazırlama komisyonu meclisi ve üyeleri ile Yediiklim Yayınları arasında olanlar arasında ve gelecek olacak şekilde olacak.

6- ÖSYM’de tarikatlar yapısına mı bağlı?

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı görevini yapmak üzere. Ancak Ersoy’un İsmailağa tarikatının lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu övdüğü ifşalar ortaya çıktı. Yine Ersoy, Milli Görüşçü Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanlığı’nı yürüten Ersoy’un İsmailağa Topluluğuna Bağlı İlkseç Vakfı’nın Nokta Gençlik örgütü’nün arama sohbetlerine, İlim Yayma Cemiyeti’ni de ziyaret edilen anlaşıldı. Görevden alınan Başkan Halis Aygün’ün MHP’ye yakın olduğu iddia ediliyor. Yaşananların ÖSYM’deki tarikatlar tartışması olduğu da iddialar arasındadır. Gazeteci Murat Yetkin, oğlu, ÖSYM’deki tarikattan yapılan kastlardan Menzil tarikatı olduğunu yazdığını yazdı.

7- KPSS’nin hangi bölümü iptal edildi, bundan sonra ne olacak?

ÖSYM Başkanı Ersoy, görevinin ilk tercihlerinden KPSS’nin 31 Temmuz’da yapılacak Genel Kültür-Genel yetenek üretiminin iptal edilmesi, 6-7 ve 14 Ağustosta yapılacakların yapılacakların ertelendiğini duyurarak, bu adaylardan isteklerden isteksizdi. “İlk inceleme sonuçlarına göre bu sınavda adaylarına doğru yöneltilen sorulardan eminlerinden, bir yayınevinin soru kitaplarında yer aldığı, tespit edilmiş” diyen Ersoy’daki soru skandalının soru kitap resmi olarak sorulan soru skandalının. Yeni sınav, 17 Eylül’de yeni bir sınav ücreti alınmayacak.

8- İddiaların odaktaki Yediiklim Yayınları kim, ne dedi?

Yediiklim Yayınları, 2003 yılında kuruldu. 2006’da ise Yediiklim Akademi olarak dershaneciliğe giden 82 mağazası bulunuyor. Yediiklim’in sahibi Münir Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “Yabancı Uyruklu “Dil Sınavı” sorusu kitapçığının basılması ve dağıtılması ihalesini 5 milyon 894 bin TL bedelle ortaya çıkacak.

Yargı kulislerinde ise Yediiklim yayınlarıyla ilgili ile ilgili Gülen yapılanması soruşturması yürütüldü isteksizlik gösterileri iddia edildi. Yediiklim Yayınevi sahibi Çelik, basında basınca Üniversitesi’nin sorularına özensiz müşterini öne çıkarmak, “Fazla itina gibi bir sorudan. 10 bin soruda 24 tane soru var, birebir soru yok” dedi. ÖSYM’den gerekli kadar vurgulayan Çelik, “Hiçbir cemaate, siyasi partiye üye olmadım. Biat istemem” diye konuştu.

9- Sınavın yayından kaldırmayla sorun mü?

Uzmanlar, KPSS’nin iptal edilmemesi durumunda sorun olmaz, sorunlu uygulama ÖSYM’de yapılmak üzere sürdürüldüğü görüşünde. Eğitim, bu iyi ÖSYM’nin yeniden tasarlanmasını öneriyor. Belirten Eğitim Uzmanı merkezinin SYM’nin planlanması ve planlanması gereken olan planın Ö. Bozdoğan, “Gör ediliyor ki ÖSYM’nin devamı devam edecek, bu tür sorunlar devam edecek” dedi.

Yine DW Haber’in alınan ve KPSS davaları, bir yargı üyesi, uygulamalarla ilgili olarak “ÖSYM’ liyakatli, uygulamalarla bölümlerz, tarikat tercih edilmemelidir. üniversiteyi de istemeyen mekanizmaları kurulmalı” dedi. Benzer şekilde bir savcı ise, “ÖSYM’nin üzerine TİB (Telesikasyon İletişim Başkanlığı) gibi beton dökülmeli, kapatılırınde” bulundu.

10- Hedefteki kurum ÖSYM’nin hangi sınavları şaibeli?

Yalnızca 2022-SS değil, sınavla ilgili sınavla ilgili kopyası KP’de uygulanır. 2010’da düzenleme SS’nin Genel YetenekKP Genel Kültür bölümünün sorularının çoğaltıldığı kullanılmış, bu genişletilmiş sınav iptal edilmişti. Kopya skandalında Gülen ile ilgili olması tespit edilen sınavda, 350 birinci ortaya çıktı. 2011’de yapılan YGS’de ise şifre skandalı ortaya atılmış; sınavın sorularının şıklarının belli bir şifreyle yanıtlanabildiği ifade edilmişti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise ÖSYM yöneticisi Ali Demir’e yüklenmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şu an 2010-2022 KPSS’nin dışındaki kişilerden yapılan incelemelerle ilgili de soruşturma başlatmıştı. ALES, ÖSS, KPSS, TUS, askeri liseler, polis okulları gibi birçok sınavla ilgili soruşturmalar sürüyor.

Leave a Comment